Անապայում սեպտեմբերի 11-20-ը կայանալիք «Կինոշոկ – 2011» փառատոնի արտամրցութային ծրագրում նախատեսված է անցկացնել հայկական ֆիլմերի հատուկ ցուցադրության ծրագիր` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին, հայտնում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մամլո ծառայությունը:
Անապայում ցուցադրվելիք ֆիլմերի ցանկում ընդգրկված են Ալբերտ Մկրտչյանի «Տխուր փողոցի լուսաբացը», Հարություն Խաչատրյանի «Պոետի վերադարձը», Արման Երիցյանի «Վերջին լարախաղացը», Մարիամ Օհանյանի «Կնոջ երեք գույնը», Տիգրան Խզմալյանի «Դեպի Արարատ», Արման Մանարյանի «Սասունցի Դավիթ» լիամետրաժ մուլտֆիլմը, ինչպես նաեւ մուլտֆիլմերի առանձին ծրագիրը:
Հայկական կինոյի օրերը կմեկնարկեն սեպտեմբերի 13-ին:
Բացի այս, «Կինոշոկ – 2011»-ի հիմնական մրցութային ծրագրի համար ընտրված 14 ֆիլմերի թվում է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ նկարահանված, Արշալույս Հարությունյանի «Թափառում» ֆիլմը:
Հայաստանի անկախության 20-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանից Անապա կմեկնեն ՀՀ մշակույթի նախարարի խորհրդական Մարատ Հայրապետյանը, Ազգային կինոկենտրոնի փոխտնօրեն Վարդան Աբովյանը, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանը եւ դերասան Ռաֆայել Քոթանջյանը:

5 Сентябрь 2011 - 13:01 AMT
С 11 по 20 сентября во внеконкурсной программе фестиваля “Киношок – 2011” в Анапе запланирована особая программа показа армянских фильмов, посвященная 20-летию Независимости Армении, сообщают в пресс-службе Национального киноцентра Армении.
В список фильмов, предусмотренных для показа в Анапе, вошли фильмы “Рассвет на печальной улице” Альберта Мкртчяна, “Возвращение поэта” Арутюна Хачатряна, “Последний канатоходец” Армана Ерицяна, “Три цвета женщины” Мариам Оганян, “К Арарату” Тиграна Хзмаляна, полнометражный мультипликационный фильм “Давид Сасунский” Армана Манаряна, а также отдельная программа мультфильмов.
Дни армянского кино стартуют с 13 сентября.
Кроме того, для показа в основной конкурсной программе фестиваля “Киношок – 2011” в числе 14 фильмов выбран также фильм Аршалуйса Арутюняна “Скитание”, снятый при содействии Национального киноцентра Армении.
Для участия в мероприятиях, посвященных 20-летию Независимости РА, из Армении в Анапу поедут советник министра культуры РА Марат Айрапетян, заместитель директора Национального киноцентра Армении, киновед Давид Мурадян и актер Рафаэль Котанджян.