Այսօր Հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) 2-ամյակի կապակցությամբ կայացել է սիմպոզիում, որի ընթացքում ներկայացվել են ՀՎՀ-ի 1 տարվա ձեռքբերումները:
ՀՎՀ-ինիր գործունեության ընթացքում ունեցել է ավելի քան 1000 ուսանող աշխարհի շուրջ 50 երկրներից: Հայկական վիրտուալ համալսարանի վիրտուալ դասարաններ արդեն այցելում են ուսանողներ Շանհայից և Բուենոս Այրեսից, Երևանից և Վանկուվերից, Կիևից և Հաագայից, Ամմանից և Ռեունիոն կղզուց:
«2 տարվա ընթացքում ՀՎՀ ստեղծել է հեռավար կրթական մի համայնք, որը խթանում է ինչպես մշակութային կրթություն, այնպես և սոցիալական շփում, երբ դրանք հասանելի չեն Սփյուռքի շատ երիտասարդներին», – ասել է ՀՎՀ Հիմնադիր նախագահ Երվանդ Զորյանը։
Հայկական վիրտուալ համալսարանի ծրագիրը նախագծվել է 2004 թվականին՝ ՀԲԸՄ Սիլիկոն Վելի մասնաճյուղի կողմից։ Ծրագրի տեխնոլոգիան մշակվել է Հայաստանում՝ Երևանի պետական համալսարանի Կրթության և հետազոտության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի գիտնականների և ծրագրավորողների համագործակցությամբ:
ՀՎՀ-ն օնլայն ուսուցանողներ է հավաքագրում հայոց պատմության, հայերենի եւ հայկական մշակույթի հեռաուսուցման դասընթացները վարելու համար:

6 Сентябрь 2011 - 08:55 AMT
6 сентября по поводу 2-ой годовщины со дня создания Армянского виртуального университета состоялся симпозиум, в ходе которого были представлены достижения АВУ за один год.
В ходе деятельности у АВУ было около 1000 студентов из почти 50 стран мира.
Виртуальные классы АВУ посещают студенты из Шанхая и Буэнос-Айреса, Еревана и Ванкувера, Киева и Гааги, Аммана и острова Реюнион.
“В течение двух лет создана образовательная система, которая стимулирует не только культурное образование, но и социальное общение, которое так необходимо армянской молодежи диаспоры”, – сказал основатель АВУ Ерванд Зорян.
Программа Армянского виртуального университета была создана в 2004 году филиалом Силиконовой долины США. Технология была разработана в Армении при сотрудничестве ученых и программистов центра ИТ образования и исследований ЕГУ.