Հայաստանում մեկնարկում է երիտասարդական «Մրցանակաբաշխություն 2011» երգչախմբերի հանրապետական փառատոնը: Փառատոնի կազմակերպիչներն են Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը, Ռուսաստանի հայերի միությունը և Հայաստանի երաժշտական ընկերությունը, աջակիցն է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը: «Մրցանակաբաշխություն 2011»-ը անցկացվելու է սեպտեմբերի 15-ից մինչև հոկտեմբերի 10-ը: Գալա համերգը կայանալու է հոկտեմբերի 14-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Այն նվիրվելու է ՀՀ անկախության 20 ամյակին:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ ԱրթուրՊողոսյանը նշեց, որ այն սկիզբ է առնելու բոլոր մարզերում լսումներով, որով նախարարությունը զերծ կպահի փառատոնը երևանյան կենտրոնացումից:
Ռուսաստանի հայերի միության հայաստանյան մասնաճյուղի նախագահ Վլադիմիր Աղայանը նշեց, որ այսօր մտավորականությունը կարիքավոր խմբում է գտնվում, և միությունը փորձում է աջակցել վերը նշված փառատոնի միջոցով: «Մրցանակաբաշխություն 2011»-ը պետք է զբաղվի երիտասարդներին աջակցելով:
Հայաստանի երգչախմբային ընկերության նախագահ Դավիթ Ղազարյանն ասաց, որ տարիներով հպարտացել են մեր երգչախմբերով, սակայն վերջին տարիներին շատ երգչախմբեր փլուզվեցին կամ վատ վիճակում հայտնվեցին, և փառատոնը կօգնի նորից վերականգնել այդ լավ ավանդույթները: Ղազարյանը նաև շեշտեց, որ Հայաստանում քիչ են երիտասարդական երգչախմբերը, դրա համար էլ փառատոնին ընդգրկվելու են նաև պրոֆեսիոնալ երգչախմբեր:
Մրցույթին կարող են մասնակցել այն երգչախմբերը, որոնց մասնակիցների միջին տարիքը չի գերազանցում 35-ը: 20 րոպե տևողությամբ ելույթին պետք է երգչախմբերը կատարեն Կոմիտասի, հայ ժամանակակից կոմպոզիտորի որևէ ստեղծագործություն և երգչախմբի ղեկավարների կողմից ներկայավցող ստեղծագործությունները: Մրցույթ-փառատոնի համար սահմանված են երեք մրցանակ 600.000-ական դրամ պարգևով և դիպլոմով և երեք խրախուսական մրցանակ 200.000-ական դրամ պարգևով: Մրցույթի հայտերն ընդունվելու են մինչև սեպտեմբերի 20-ը: Այս պահին կան արդեն 12 հայտ Երևանից և մարզերից (Հովեր, Սպեղանի և այլն):
Մրցանակաբաշխությունը անցկացվում է 2007 թ-ից, որի նպատակն է Հայաստանի գիտական և ստեղծագործական մտավորականության գործունեության ակտիվացնելը, աջակցել երկրի մտավոր և մշակութային կյանքի աշխուժացմանը:

6 Сентябрь 2011 - 08:57 AMT
В Армении стартует молодежный республиканский фестиваль хоровых ансамблей “Награждение 2011”. Организаторы фестиваля – Всемирный армянский конгресс, Союз армян России и Музыкальная компания Армении при содействии Министерства культуры РА. “Награждение 2011” будет проводиться с 15 сентября по 10 октября. Гала-концерт состоится 14 октября в концертном зале им. Арама Хачатуряна. Он посвящается 20-летию провозглашения Независимости Армении.
Заместитель министра культуры РА Артур Погосян отметил, что мероприятие начнется прослушиваниями в областях Армении, чтобы исключить централизацию фестиваля в Ереване. Председатель филиала Союза армян России в Армении Владимир Агаян отметил, что в настоящее время интеллигенция – довольно бедный и нуждающийся слой населения, и союз пытается помочь ей посредством фестиваля. “Награждение 2011” создана, чтобы помочь молодежи.
Председатель хоровой компании Армении Давид Казарян сказал, что многие годы он гордился армянскими хоровыми коллективами, однако, в последние годы многие ансамбли распались, многие находятся в критическом состоянии, фестиваль поможет восстановить старые традиции. Казарян также отметил, что в Армении очень мало молодежных хоровых коллективов, поэтому в фестивале смогут участвовать и профессиональные хоровые коллективы.
В конкурсе могут принять участие те коллективы, в которых средний возраст участников не превышает 35 лет. В 20-минутном выступлении ансамбли должны исполнить одно произведение Комитаса или другого современного армянского композитора, а также произведения, представленные руководителями хоровых ансамблей. Для конкурса-фестиваля предусмотрены три приза: денежные премии по 600 000 драмов и дипломы, а также поощрительный приз в размере 200 000 драмов. Заявки на участие в конкурсе принимаются до 20 сентября. В настоящее время уже поступило 12 заявок из Еревана и областей Армении (Спегани, Овер и др.)
Награждение проводится с 2007 года, его целью является сделать более активной творческую интеллигенцию Армении.