Թբիլիսիի Հավլաբարի շրջանի պուրակներից մեկում հուշարձան կկանգնեցվի «Միմինոյի» հերոսներին: Ինչպես հաղորդում է «ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ»-ը, այդ մասին այսօր «Ախալի թաոբա» թերթին տված հարցազրույցում ասել է Սոսո Աբզիանիձեն, որը հայտնի երգիչ և դերասան Վախթանգ Կիկաբիձեի պրոդյուսերն է: Ըստ Աբզիանիձեի, հուշարձանի բացումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 14-ին: Պուրակում կկանգնեցվեն Վալիկո Միզանդարիի, Ռուբիկ Խաչիկյանի, Իվան Վոլոխովի արձանները, որոնց դերերը ֆիլմում կատարել են Վախթանգ Կիկաբիձեն, Ֆրունզիկ Մկրտչյանը, Եվգենի Լեոնովը, իսկ չորրորդը կլինի ֆիլմի ռեժիսոր Գեորգի Դանելիայի արձանը: Հուշարձանի հեղինակն է հայտնի վրաց քանդակագործ ու նկարիչ, ՌԴ գեղարվեստի ակադեմիայի նախագահ Զուրաբ Ծերեթելին: Աշխատանքները Վրաստանին են փոխանցվել անհատույց:
Աբզիանիձեն հայտնել է նաև, որ բացման արարողությանը կժամանեն Ծերեթելին, Ֆրունզիկ Մկրտչյանի եղբայրը՝ Ալբերտ Մկրտչյանը, ինչպես նաև հայտնի դերասանի Ռուսաստանում բնակվող զարմիկ, ռեժիսոր Մհեր Մկրտչյանը: Նույն երեկոյան Թբիլիսիի ֆիլհարմոնիայում տեղի կունենա Վախթանգ Կիկաբիձեի համերգը:
Նշենք, որ երկու ամիս առաջ Դիլիջանում նույնպես կանգնեցվեց «Միմինոյի» կերպարների՝ Վալիկոյի, Ռուբիկի և Իվանի հուշարձանը: Արարողությանը մասնակցեց վրացական պատվիրակությունը, որի կազմում էր նաև Կիկաբիձեն: Այն ժամանակ էլ Վրաստանի մշակույթի նախարար Նիկա Ռուրուան լրագրողներին Թբիլիսիում հայտարարեց, որ «հուշարձանն ընդգծում է մարդկանց անկեղծ բարեկամությունը և նմանատիպ հուշարձան կկանգնեցվի նաև Վրաստանում»: Գեորգի Դանելիայի կինոկատակերգությունը էկրաններին բարձրացավ 1977թ. և դասվում է խորհրդային կինոյի դասական ֆիլմերի շարքին:

6 Сентябрь 2011 - 11:51 AMT
В сквере исторического района Тбилиси Авлабар будет установлен памятник героям знаменитого фильма Георгия Данелии «Мимино». Как передает ИТАР-ТАСС, об этом сообщил сегодня в интервью тбилисской газете «Ахали таоба» Сосо Абзианидзе — продюсер известного грузинского певца и актера Вахтанга Кикабидзе. По словам Абзианидзе, открытие памятника состоится 14 октября. В сквере установят скульптуры Валико Мизандари, Рубика Хачикяна, Ивана Волохова, роли которых в фильме сыграли Вахтанг Кикабидзе, Фрунзик Мкртчян и Евгений Леонов, а четвертая фигура посвящена режиссеру Георгию Данелии.
Автором памятника является известный грузинский скульптор и художник, президент Российской академии художеств Зураб Церетели. Скульптуры, недавно доставленные в Тбилиси, были переданы Грузии безвозмездно.
Абзианидзе также сообщил, что на церемонию открытия памятника прибудут Церетели, брат Фрунзика Мкртчяна Альберт Мкртчян, а также проживающий в России племянник известного актера, режиссер Мгер Мкртчян. В тот же вечер в Тбилисской филармонии состоится концерт Вахтанга Кикабидзе.
Следует отметить, что два месяца назад в армянском городе Дилижан также был открыт памятник персонажам «Мимино» — Валико, Рубику и Ивану. В церемонии участвовала делегация Грузии, в состав которой входил Кикабидзе. Тогда же министр культуры Грузии Ника Руруа заявил журналистам в Тбилиси, что «памятник персонажам „Мимино“ подчеркивает искреннюю дружбу людей на человеческом уровне и такой же памятник будет установлен и в Грузии». Кинокомедия Георгия Данелии «Мимино» вышла на экраны в 1977 году и стала классикой советского кино.