Երևանում սեպտեմբերի 14-19-ը կայանալու է ReANIMANIA անիմացիոն ֆիլմերի միջազգային երրորդ փառատոնը: Այն անցկացվելու է «20-ամյա անկախ անիմացիա» խորագրի ներքո: Ինչպես նշեց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին, Առաջին անգամ Հայաստան այցելող “First Squad” (2010) ֆիլմի հեղինակ, ճապոնացի Յոշիհարու Աշինոն կանցկացնի անիմեի մասնագիտական դասընթացներ, և «Ֆոկուս» ծրագրի շրջանակներում կվարի դասախոսություն ճապոնական անիմացիայի պատմության վերաբերյալ:Դասախոսությունը բաց է լինելու հանրության համար: Բացի դրանից երկրորդ անգամ Հայաստանում կգտնվի Stop-motion-ի համաշխարհային ճանաչում ունեցող Աարդման Ստուդիոն, և կվարի 6-օրյա մասնագիտական դասընթաց: Այս տարի ավելի քան 40 երկրից ստացվել է 320 հայտ: Քասունին նաև շեշտեց, որ կան հայտեր սփյուռքից: Սակայն սփյուռքում նկարահանված մույտֆիլմերի ներկայացումը ReANIMANIA փառատոնին միշտ չէ, որ հաջողվում է, քանի որ սփյուռքում նկարահանած ֆիլմերը պատկանում են կինոստուդիաների, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի փառատոնին ներկայանալու իր քաղաքականությունը:
Առանձին ծրագիր է լինելու անկախ Հայաստանի 20-ամյակին նվիրված ցուցադրությունները, որի շրջանակներում ցուցադրվելու են վերջին 20 տարվա անմացիաները:
Իր հերթին փառատոնի ծրագրերի համակարգող Ռաֆֆի Մովսիսյանը նշեց, որ այս տարի կայանալու է անիմատորներ Աբրահամ Սահակյանի հուշ երեկոն և Եվա Մուրադյանի հեղինակային երեկոն:
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Լուսինե Քասսարջյանը նշեց, որ այս տարի լինելու են 5 պրեմիերաներ,ոորնք հաջորդ օրը կրկնվելու են: Նա չբացեց փակագծերը, սակայն ասաց, որ բացման ֆիլմը լինելու է անկախ Հայաստանում նկարահանված ֆիլմ: Ներկայացվելու է նաև «Խավարասեր» անունով անիացիա, անցած տարվա մասնակից 6 անիմատորների հեղինակությամբ և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ:

В Ереване с 14 по 19 сентября состоится Второй международный фестиваль анимационных фильмов «ReAnimania». Он будет называться «20-летняя независимая анимация». Как ответил основатель и директор фестиваля Вреж Касуни, японский режиссер, автор фильма “First Squad” (2010) Йошихару Ашино, впервые посетивший Ереван, проведет профессиональные мастер-классы анимации и в рамках программы «Фокус» прочтет лекцию об истории японской анимации. Кроме того, во второй раз посетит Армению «Аардман-Студио» всемирно известного Stop-motion и проведет в Ереване профессиональные мастер-классы.
На участие в фестивале в этом году представлено 320 заявок из 40 стран мира. Касуни также отметил, что есть много заявок из Диаспоры. Однако на «ReAnimania» не всегда удается представить снятые за рубежом армянской диаспорой мультфильмы, поскольку они снимаются на киностудиях, у каждой из которых своя стратегия участия в подобных фестивалях.
Отдельной программой будут представлены показы, посвященные 20-летию Независимости Армении, в рамках которой будут представлены анимационные фильмы, снятые за последние 20 лет.
В свою очередь, координатор программ фестиваля Раффи Мовсисян отметил, что в этом году состоятся вечер памяти аниматора Абрама Саакяна и авторский вечер Евы Мурадян.
Худрук фестиваля Лусине Кассарджян сказала, что в этом году будет представлено 5 премьер, которые будут показаны повторно на следующий день. Она также сказала, что фестиваль откроется фильмом, снятым в независимой Армении. Будет представлена также анимация «Хаварасер» («Таракан») при соавторстве 6 участников предыдущего фестиваля и при содействии Национального киноцентра Армении.