NASA-ն ստեղծել է բրազուերի հիմքի վրա գրված վեբ-ծրագիր, որը թույլ է տալիս ուսումնասիրել տիեզերքը, լուսինը, աստերոիդները և արեգակնային համակարգի այլ օբյեկտները իրական ժամանակում՝ եռաչափ ֆորմատով։ Այս մասին հաղորդում է Geek.com-ը։
Այս ծրագիրը կոչվում է «Աչքերը Արեգակնային համակարգի վրա»։ Այն օգտագործում է վիդեոխաղերի տեխնոլոգիան և NASA-ի տվյալները, ինչը հնարավորություն է տալիս մարդկանց կառավարել տեսադաշտը՝ սեղմելով և տեղաշարժելով մկնիկը։
«Սա առաջին անգամ է, որ հանրությունը հնարավորություն կունենա տեսնել ամբողջ արեգակնային համակարգը, ինչպես նաև NASA-ի առաքելությունները, քանի որ ծրագիրը նաև ցույց է տալիս NASA-ի տիեզերանավերը»,- ասել է NASA-ն։
Ծրագիրը աշխատացնելու համար անհրաժեշտ է ներբեռնել Unity Web Player-ը, որը անվճար փլագին է թե Mac, և թե Windows օպերացիոն համակարգերով աշխատող համակագիչների համար։ Այնուհետև կարելի է սկսել ուսումնասիրել տիեզերքը, մոլորակները, գիսաստղերը և աստերոիդները։
Բացի այս ամենից հնարավոր է ճամփորդել ետ՝ 1950-ականներ և առաջ՝ 2050՝ դիտելով ապագայում պլանավորված ծրագրերը։ Այս ամենը տեսնելու համար պարզապես անհրաժեշտ է ծրագրում փոխել ժամանակը, ուղղությունը և արագությունը։ Իսկ եթե օգտագործողն ունի եռաչափ դիտման համար նախատեսված ակնոց, ապա կարող է այս ամենը տեսնել եռաչափ։

7 Сентябрь 2011 - 07:36 AMT
NASA на основе браузера создала веб-программу, которая позволяет изучать космос: Луну, астероиды и другие объекты Солнечной системы в реальном времени и в трехмерном формате. Об этом сообщает Geek.com.
Программа называется “Взгляд на Солнечную систему”. Она использует технологию видеоигр и данные NASA, что позволяет управлять с помощью мышки видом.
“Впервые люди смогут увидеть Солнечную систему полностью, как и миссии NASA, поскольку программа показывает и космические корабли NASA”, – рассказали в NASA.
Для запуска программы необходимо загрузить Unity Web Player, который является бесплатным плагином для компьютеров, работающих как в операционной системе Mac, так и в Windows. После этого можно начать изучать космическое пространство: планеты, кометы и астероиды.
Помимо всего остального, можно путешествовать во времени: отправиться, например, в 1950-е годы или вперед – в 2050 год и просмотреть программы, запланированные на будущее. Для того, чтобы увидеть все это, в программе необходимо изменить время, направление и скорость. А если у пользователя есть очки 3D, он сможет увидеть космическое пространство в трехмерном формате.