NASA-ն ստեղծել է բրազուերի հիմքի վրա գրված վեբ-ծրագիր, որը թույլ է տալիս ուսումնասիրել տիեզերքը, լուսինը, աստերոիդները և արեգակնային համակարգի այլ օբյեկտները իրական ժամանակում՝ եռաչափ ֆորմատով։ Այս մասին հաղորդում է Geek.com-ը։
Այս ծրագիրը կոչվում է «Աչքերը Արեգակնային համակարգի վրա»։ Այն օգտագործում է վիդեոխաղերի տեխնոլոգիան և NASA-ի տվյալները, ինչը հնարավորություն է տալիս մարդկանց կառավարել տեսադաշտը՝ սեղմելով և տեղաշարժելով մկնիկը։
«Սա առաջին անգամ է, որ հանրությունը հնարավորություն կունենա տեսնել ամբողջ արեգակնային համակարգը, ինչպես նաև NASA-ի առաքելությունները, քանի որ ծրագիրը նաև ցույց է տալիս NASA-ի տիեզերանավերը»,- ասել է NASA-ն։
Ծրագիրը աշխատացնելու համար անհրաժեշտ է ներբեռնել Unity Web Player-ը, որը անվճար փլագին է թե Mac, և թե Windows օպերացիոն համակարգերով աշխատող համակագիչների համար։ Այնուհետև կարելի է սկսել ուսումնասիրել տիեզերքը, մոլորակները, գիսաստղերը և աստերոիդները։
Բացի այս ամենից հնարավոր է ճամփորդել ետ՝ 1950-ականներ և առաջ՝ 2050՝ դիտելով ապագայում պլանավորված ծրագրերը։ Այս ամենը տեսնելու համար պարզապես անհրաժեշտ է ծրագրում փոխել ժամանակը, ուղղությունը և արագությունը։ Իսկ եթե օգտագործողն ունի եռաչափ դիտման համար նախատեսված ակնոց, ապա կարող է այս ամենը տեսնել եռաչափ։

NASA has created a real-time 3D browser-based experience that lets people explore the planets and their moons, asteroids, and other objects in our solar system, as well as the spacecrafts that are exploring these objects.
According to Geek.com, the browser-based app, called “Eyes on the Solar System,” uses video game technology and NASA data to let people control their point of view by clicking and dragging mouse. NASA said this is the first time the public will actually be able to see the whole solar system as well as NASA’s missions as they move together in real-time. The app actually lets follow NASA spacecrafts.
To get started with Eyes on the Solar System it needed to download the Unity Web Player, which is a free plug-in for both Mac and PC, and then to go explore the models of the planets, comets, and asteroids.
In addition to seeing missions in real-time, people can also travel back in time thanks to NASA data that dates from as far back as 1950. They can also travel to the future with projected data that goes up to 2050.
There are various views available, as well as a number of controls located on pop-up menus to really customize the experience. Tabs across the bottom let the user chose the time, destination, and speed. With e a pair of red-cyan glasses, peeple can even see the content in 3D.