«2011-2012թթ. մրցունակության համաշխարհային զեկույցի» համաձայն բջջային կապի բաժանորդների քանակի ցուցանիշն ընդգրկվեց Հայաստանի ցուցանիշների լավագույն տասնյակի մեջ: Այդ մասին սեպտեմբերի 7-ին Երևանում հայտնեց «Տնտեսություն և արժեքներ» հետազոտական կենտրոնի նախագահ Մանուկ Հերգնյանը, որը Մրցունակության համաշխարհային կենտրոնի գործընկերն է:
Ըստ նրա, բջջային կապի բաժանորդների քանակով Հայաստանը 33-ն է աշխարհի 142 երկրների թվում, ինչը վկայում է բարձ տեխնոլոգիաների մատչելիության բարձրացման մասին: Այս առնչությամբ Մանուկ Հերգնյանն ասաց նաև, որ նման ցուցանիշը այն հանգամանքի արդյունքն է, որ այս տարի Հայաստանը վերջապես կապի մասին թարմ տեղեկություններ ներկայացրեց Էլեկտրակապի միջազգային միությանը (ITU): Լայնաշերտ Ինտերնետի բաժանորդների ցուցանիշով երկիրը զբաղեցրել է 86-րդ տեղը (+22), Ինտերնետից օգտվելու ցուցանիշով՝ 68 (+11), իսկ բարձր տեխնոլոգիաների հասանելիության ցուցանիշով՝ 116 (+11):

The number of mobile subscribers was listed among Armenia's achievements in 2011-2012 Global Competitiveness Report.
As the head of Economy and Values Research Center Manuk Hergnyan told a September 7 news conference in Yerevan, the report ranked Armenia 33rd among 142 countries worldwide, with results shown testifying to increased availability of high technologies.
Based on updated data Armenia submitted to International Telecommunication Union, the country was listed 86th (+22) for number of broadband internet users; 68th (+11) for internet use and 116th (+11) for high technologies' availability.