Boeing ընկերությունը ներկայացրել է նոր մոդել՝ 737 Explained-ը վիրտուալ տեսքով։ Այն պատրաստված է հազարավոր լուսանկարներից, որոնք մոդելին հաղորդում են եռաչափ տեսք։ Այս մասին հաղորդում է Microsoft ընկերության նորությունների կենտրոնը։
«737 Explained-ը լավագույն մարկետինգային գործիքներից մեկն է, այն թույլ է տալիս ցուցադրել ապագա գնորդներին նոր ֆունկցիաները և փոփոխությունները առանց հասցնելու նրան օդանավակայան»,- ասել է Boeing-ի մարկետինգի տնօրենը։
Boeing 737 մոդելը աշխարհի ամեանավաճառվող ինքնաթիռն է։ Այն մշտապես հաջողությունների է հասնում շարունակական ներդրումների շնորհիվ, որոնք պարունակում են վերջին տեխնոլոգիաները և նորարությունները։
737 Explained վիրտուալ մոդելը աշխատում է Windows Azure համակարգով։ Այն կարող է պահել ավելի քան 20,000 բարձր որակի լուսանկարներ՝ համակցված ինքնաթիռի 32-gigapixel նկարով, Microsoft-ի ամպային սերվերների վրա։ Սրա շնորհիվ ապագա գնորդներն առանց օդանավայակայն հասնելու կարող են տեսնել ինքնաթիռը վիրտուալ ցանկացած պահի, ցանկցած վայրում և տարբեր սարքերից։ Դե իսկ Microsoft Silverlight Deep Zoom ծրագրի շնորհիվ նրանք կարող են 360 աստիճան շրջել՝ մանրամասն զննելով ինքնաթիռի մասերը։

Boeing introduced the 737 Explained, a virtual model of the Boeing 737 generated from thousands of high-resolution photographs that create an immersive 3-D-like model, according to Microsoft News Center.
“737 Explained is one of the best marketing tools I’ve seen because it allows us to show prospective customers the new features and improvements without bringing them to an airport,” said Diana Klug, director of marketing for Boeing Commercial Airplanes.
The 737 is the world’s best-selling airplane and has benefited from continuous investment to incorporate the latest technology and performance improvements. The Boeing marketing team wanted an equally innovative way to demonstrate the airplane’s latest features.
737 Explained is hosted on Windows Azure, which stores the project data – more than 20,000 high-resolution photographs combined into a 32-gigapixel image of the plane on Microsoft’s cloud-based servers. This allows prospective customers and Boeing representatives to show the detail of the airplane virtually anytime, anywhere, and on many different devices.
737 Explained also uses Microsoft Silverlight Deep Zoom, which enables a rich user experience with 360-degree tours of the airplane and the ability to view every component of the plane down to the landing gear, engine components and individual rivets.