Sony ընկերությունը CEDIA (էլեկտրոնային դիզայնի) բիզնես-ցուցահանդեսի ժամանակ ներկայացրել է VPL-VW1000ES 4K տնային կինոթատրոն պրոյեկտորը և հայտարարել է, որ այն հասանելի կլինի դեկտեմբեր ամսին 25 000 դոլար արժողությամբ։ Այս մասին հաղորդում է electronichouse.com-ը։
Sony-ն ասել է, որ պրոյեկտորը ցուցադրում է 4 անգամ ավելի պիքսելներով, քան 1080p մոդելի պրոյեկտորները և որ 4K-ն նախատեսված է բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են մեծ էկրանով action դիտել։
Sony-ն նաև նշել է, որ պրոյեկտորը կարող է էկրանը ցուցադրել համապատասխանաբար մինչև 200 դյույմ։ «Գնորդները սիրում են մոտ տարածությունից դիտել լայն էկրանները, որպեսզի ամեն ինչ ավելի մանրամասն տեսնեն։ 4K տնային կինոթատրոն պրոեյկտորով սա ավելի քան հնարավոր է»,- ասել է Sony Electronics տնային տեխնիկայի բաժնի փոխնախագահ Մայք Աբարին։ VW1000ES 4K տնային կինոթատրոն պրոյեկտորը կարող է ցուցադրել ցանկացած ձևաչափ SD, HD, 2D 3D.
Sony-ն ասել է, որ իր VPL-VW1000ES 4K մոդելի պրոեյկտորը ընդամենը առաջինն է ապագայում թողարկվող 4K պրոյեկտորների շարքից։

Sony introduced VPL-VW1000ES 4K home theater projector that is coming soon.
It was shown at the CEDIA (Custom Electronic Design & Installation Association) Expo and announced that the projector is expected to be available in December for under $25 000, electronichouse.com reported.
Sony says its 4K system offers four times the number of pixels than 1080p projectors, and is intended for those who want really big screen action up close and personal.
Sony says the projector’s makes it suitable for screen sizes of up to 200 inches. “Consumers are sitting much closer to larger screens as ever before, and with this they can see much more detail,” said Mike Abary, senior vice president of Sony Electronics’ home division.
The VW1000ES projector also features an exclusive 4K “upscaler” to enhance all content-SD, HD, 2D 3D-to 4K playback, even from existing media libraries. For greater versatility, it can also display Full HD 3D movies, as well as 2D and 3D anamorphic films. For Full 4K 3D, an integrated IR transmitter drives the projector’s TDG-PJ1 active shutter 3D glasses.