Սեպտեմբերի 10-19-ը, ReANIMANIA 3-րդ երևանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի շրջանակներում, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայանալու է «Անիմացիոն ֆիլմեր Գերմանիայից» խորագրով ցուցահանդես: Այդ մասին հայտնեց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին մամլո ասուլիսի ժամանակ: Այն կազմակերպվելու է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան հետ համատեղ: Քասունին նշեց, որ այս ցուցահանդեսը լինելու է ողջ տարածաշրջանում առաջինը, որտեղ ներկայացվելու են վերջին 15 տարվա գերմանական անիմացիայի անկախ հեղինակների աշխատանքները:
Այցելուները հնարավորություն են ունենալու ծանոթանալ ոչ միայն ամբողջական անիմացիաների, այլև նրա առանձին բաղկացուցիչների` պատկերի, շարժման, լեզվի, ձայնի և երաժշտության գործընթացների հետ: Ընդհանուր թվով ներկայացվելու է 15 անիմացիա:
Իր հերթին Գերմանիայի Արտաքին կապերի ինստիտուտի ներկայացուցիչ (IFA) Բեաթե Ռոզալիա Շմիդթը, ով ցուցահանդեսի դիզայնի ր պլանավորման պատասխանատուն է, իր գոհունակությունը հայտնեց և նշեց, որ նման միջոցառումները շարունակական բնույթ են կրելու։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատան մշակութային կցորդ Կոնստանտին Ցելենտինն ասաց, որ ցուցահանդեսը բաղկացած է լինելու 2` լուսանկարչական և մոդելների բաժնից: Նա հույս հայտնեց, որ ցուցահանդեսը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի երևանցիների շրջանակներում:
Թումո կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը իր հերթին նշեց, որ այն առաջին ցուցահանդեսն է լինելու կենտրոնում, և ուրախ է, որ կենտրոնի այցելու երեխաները կշփվեն այդ արվեստի հետ: Նա նաև խոստացավ, որ ցուցահանդեսներն, իրենց մոտ, կրկին կազմակերպվելու են:
Ցուցահանդեսը ներկայացնելու է գերմանացի մասնագետ Յոհանես Ուոլթերսը, ով նաև վարպետության դասեր է անցկացնելու փառատոնի շրջանակներում:
Ցուցահանդեսը կայացել է Անկարայում, Ռիգայում, Վիլնյուսում, Շտուտգարտում և այլ քաղաքներում:
Բացի Երևանից, սեպտեմբերի 25-ին ցուցահանդեսը տեղափոխվելու է Գյումրի: Գյումրիում կայանալու են նաև փառատոնի անիմացիոն աշխատանքների ցուցադրությունները: Ակնկալվում է նաև ցուցահանդեսին ներկայացված գերմանացի անիմատորներից մեկի այցելությունը նույն քաղաք:

С 10 по 19 сентября в рамках 3-го международного ереванского анимационного кинофестиваля “ReANIMANIA” в Центре креативных технологий ТУМО состоится выставка под названием “Анимационные фильмы из Германии”. Об этом сообщил во время пресс-конференции основатель фестиваля Вреж Касуни. Выставка организована совместно с посольством Германии в Армении. Касуни отметил, что выставка будет единственной в регионе где будут представлены работы независимых авторов немецкой анимации, созданные за последние 15 лет. Посетители получат возможность познакомиться не только с целостной анимацией, но и с ее отдельными составляющими компонентами: изображением, движением, языком, озвучиванием и т.д. В общем, будет представлено 15 анимаций.
В свою очередь, представитель Института внешних отношений Германии (IFA) – Беате Розалия Шмидт, являющаяся дизайнером и ответственной за планирование выставки, выразила свое восхищение и отметила, что подобные мероприятия будут носить периодический характер.
Атташе по культуре посольства Германии в Армении Константин Целентин сказал, что выставка будет состоять из двух частей: отдела фотографии и отдела моделей. Он выразил надежду, что выставка вызовет большой интерес у ереванцев.
Директор центра ТУМО Мари Лу Папазян отметила, что это первая выставка, организованная в центре, и она рада, что ученики центра получат возможность такого интересного общения. Она пообещала, что в центре ТУМО будут организовываться и другие выставки.
Выставку представит немецкий специалист Йоханнес Уолтерс, который в рамках выставки проведет мастер-классы. Выставка анимаций открывалась в Анкаре, Риге, Вильнюсе, Штутгарте и в других городах.
25 сентября выставка из Еревана переедет в Гюмри. Там состоятся также выставки анимационных работ фестиваля.