Սեպտեմբերի 9-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կբացվի Երևանյան 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնը: Փառատոնի առաջին համերգին կայանալու է հայ ժամանակակից կոմպոզիտոր Երվանդ Երկանյանի «Հերոսական» ռապսոդիայի համաշխարհային պրեմիերան: Ինչպես մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը, ստեղծագործությունը գրվել է հատուկ ՀՀ անկախության 20-ամյակին և պարունակում է ֆեդայական երգերի: Այն հնչելու է նաև սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում: Բացի Երկանյանի ստեղծագործությունից, փառատոնի առաջին համերգում հնչելու է նաև Բեթհովենի 9-րդ սիմֆոնիան: Համերգին մասնակցելու է նաև Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Հովհաննես Չեքիջյան):
Փառատոնը շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 12-ը, որի ընթացքում տեղի է ունենալու 10 համերգ, որոնց ընթացքում հնչելու է բազմազան դասական երաժշտություն մի շարք օտարերկրյա երաժիշտների կատարմամբ: Սպասվում են ֆրանսիացի կլարնետահար Փոլ Մայերի, նորվեգացի ջութակահար Հեննինգ Քրագերուդի, Մեծ Բրիտանիայից թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանի և այլ հանրահայտ երաժիշտների ելույթներ: Եզրափակիչ համերգը ղեկավարելու է աշխարհահռչակ անգլիացի դիրիժոր Քրիստոֆեր Ուորեն-Գրինը: Նա այս տարի ղեկավարել է Անգլիայի արքայազն Ուիլյամի և Քեյթ Միդլթոնի պսակադրման արարողությանը մասնակցած նվագախումը: Բոլոր օտարերկրյա երաժիշտները անցկացնելու են վարպետության դասընթացներ:
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը և Ալեքսանդր Չաուշյանը: Փառատոնին սպասվում են հայ կոմպոզիտերների ստեղծագործությունների պրեմիերաներ:
Թոփչյանի խոսքով փառատոնի նպատակն է յուրաքանչյուր համերգով երաժշտական տոն ստեղծել և արվեստ ցուցադրել:
Փառաոնը նվիրվելու է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և նվագախմբի 85-ամյա հոբելյանին և անցկացվում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

8 Сентябрь 2011 - 11:56 AMT
9 сентября в концертном зале им. Арама Хачатуряна откроется Ереванский 5-ый международный музыкальный фестиваль . На первом концерте фестиваля состоится мировая премьера “Героической” рапсодии современного армянского композитора Ерванда Ерканяна. Как отметил во время пресс-конференции художественный руководитель и главный дирижер Государственного филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян, произведение написано специально к 20-летию провозглашения Независимости Армении, и оно впервые прозвучит 21 сентября на Площади Республики. Помимо произведений Ерканяна, на первом концерте фестиваля прозвучит также “9-ая симфония” Бетховена. В концерте примет участие Государственный академический хор Армении (художественный руководитель и главный дирижер Ованес Чекиджян).
Фестиваль продолжится до 12 октября. Во время фестиваля будет организовано 10 концертов, в ходе которых прозвучат разные музыкальные классические произведения в исполнении ряда зарубежных музыкантов. Ожидается выступление французского кларнетиста Пола Майера, норвежского скрипача Хеннинга Крагеруда, виолончелиста Александра Чаушяна из Великобритании и других известных музыкантов. Финальным концертом будет руководить известный английский дирижер Кристофер Уоррен-Грин. В этом году он руководил оркестром, участвующим в церемонии венчания принца Англии Уильяма и Кейт Миддлтон. Все зарубежные музыканты проведут мастер-классы.
Художественными руководителями фестиваля будут Эдуард Топчян и Александр Чаушян. На фестивале прозвучат также премьеры произведений армянских композиторов.
По слова Топчяна, целью фестиваля является создание музыкального праздника и представление искусства.
Фестиваль посвящен 20-летию провозглашения Независимости Армении, а также 85-летию оркестра и пройдет под патронажем первой леди РА Риты Саргсян.