Օգոստոսի 26-ին և 27-ին Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված «Հայկական փառատոն Ցյուրիխում» միջոցառումը, որին ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ մասնակցում էին Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնը, «Արմենոիդս» երաժշտական նախագիծը, նկարիչներ Ագնես Ավագյանն ու Մերի Ուոտչերը: Ինչպես հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը, միջոցառումը կազմակերպել էին` շվեյցարաբնակ Ալինա Շտեյլի-Համբարձումյանը, Ցյուրիխի հայկական համայնքն ու Շվեյցարիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Միջոցառման հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել Ուիտիկոն համալիրի ճեմասրահում, պաշտոնատար անձանց և հանդիսատեսի մասնակցությամբ, ուր ներկայացված էին նկարիչների աշխատանքները: Գեղանկարչուհի Ագնես Ավագյանը տեղում վրձնելով, ցուցադրել է երկու ձեռքով միաժամանակ աշխատելու իր կարողությունը: Հանդիսությանը բացման խոսքով հանդես է եկել Շվեյցարիայում ՀՀ փոխդեսպանը: Այնուհետև ներկայացվել է Մնջախաղի պետական թատրոնի և «Արմենոիդս» խմբի համատեղ «Հայկական Այբուբեն» նախագիծը` երաժշտության կենդանի նվագակցությամբ: Մնջախաղի թատրոնը հանդիսատեսի դատին է ներկայացրել նաև իր խաղացանկից «Խաղ» և «Արդաղիոն» ներկայացումները և հատված Յուրի Կոստանյանի «Աթոռը» մենաներկայացումից: Հաջորդ օրը` օգոստոսի 27-ին, Վոլկհաուզ սրահում տեղի է ունեցել «Արմենոիդս» երաժշտական նախագծի համերգը, որի ընթացքում հնչել են երաժշտախմբի լավագույն և ունկնդրի կողմից սիրված ստեղծագործությունները: ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված «Հայկական փառատոն Ցյուրիխում» նախագծի միջոցառումների մասնակիցն ու հանդիսատեսն էին ոչ միայն շվեյցարաբնակները, այլև Ֆրանսիայից ու Գերմանիայից հատուկ այդ նպատակով ժամանած արվեստասեր հանրությունը:

8 Сентябрь 2011 - 13:29 AMT
26 и 27 августа в Швейцарии состоялся “Армянский фестиваль в Цюрихе”, посвященный 20-летию провозглашения Независимости Армении, в котором при содействии Министерства культуры РА приняли участие Ереванский государственный театр пантомимы, музыкальный проект “Арменоидс”, художники Агнесс Авакян и Мэри Уотчер. Как сообщает официальный сайт Министерства культуры РА, мероприятие организовано Алиной Штейли-Амбарцумян, армянской общиной Цюриха и посольством РА в Швейцарии.
Торжественное открытие фестиваля состоялось в фойе комплекса Уитикон, где были представлены работы художников. Художница Агнесс Авакян на месте продемонстрировала технику рисования одновременно двумя руками. На церемонии с приветственной речью выступил вице-посол РА в Швейцарии. Затем был представлен совместный проект Ереванского государственного театра пантомимы и музыкального проекта “Арменоидс”, под названием “Армянский алфавит”. Театр пантомимы представил на суд зрителя спектакли “Игра” и “Ардагион”, а также отрывок из моноспектакля “Стул” Юрия Костаняна. 27 августа в зале “Фолкхауз” состоялся концерт проекта “Арменоидс”, в котором прозвучали лучшие произведения группы.
Участниками и зрителями мероприятий, посвященных 20-летию провозглашения Независимости Армении, стали не только швейцарцы, но и специально приехавшие из Франции и Германии любители искусства.