Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը սեպտեմբերի 9-ին Երևանում հայտարարել է, որ Սլովակիայի հետ խաղում Հայաստանը առավել փորձառու էր խաղում և արժանի էր հաղթանակի: «Այդ օրը մեր բոլոր ֆուտբոլիստները դրսևորեցին իրենց լավագույն հատկանիշները, նրանք բոլորը շատ լավ էին գործում: Ընդհանրապես, մեր թիմը գեղեցիկ խաղ է ցուցադրում և հասնում է արդյունքի: Սակայն, սա մեր հավաքականի ողջ ներուժը չէ, պետք չէ բավարարվել ձեռք բերածով»,-ասել է Մինասյանը:
Մարզիչը նշել է, որ սլովակների հետ խաղում նրանք ուսումնասիրել էին հակառակորդի բոլոր ուժեղ և թույլ կողմերը և գիտեին, որ նրանք նախընտրում են հարձակման գնալ դաշտի եզրային գծերով: «Ես հուսով էի, որ երկրորդ խաղակեսում սլովակները չեն դիմանա տեմպին և այդպես էլ եղավ ու մենք կարողացանք իրացնել մեր հնարավորությունները»:
Ըստ Մինասյանի, B խմբում չորս թիմ պահպանում է փլեյ-օֆ դուրս գալու հնարավորությունը, սակայն ինքն այժմ մտածում է միայն Մակեդոնիայի հետ խաղի մասին, ֆուտբոլիստների ֆունկցիոնալ վիճակի մասին: «Մակեդոնիան խաղի իր որակային հատկանիշներով ավելի լավ ֆուտբոլ է ցույց տալիս, քան խմբում նրա զբաղեցրած տեղն է: Ես տեսել եմ նրանց բոլոր խաղերը, երբ նրանք զիջում էին, սակայն պայքարում էին մինչև վերջ»,-ասել է մարզիչը:
Նա հուսով է, որ մակեդոնացիների հետ խաղում, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 7-ին Երևանում, մարզադաշտը լի կլնի երկրպագուներով, որոնք ակտիվ աջակցություն ցույց կտան, սակայն, միևնույն ժամանակ, հավաքականը մեծ պատասխանատվությամբ կմոտենա այդ խաղին:
«Պաշտպանության կենտրոնական մասում դեղին քարտի պատճառով չի կարողանա խաղալ Հրայր Մկոյանը, բացի այդ նա ոտքի վնասվածք ունի: Եթե մինչ Մակեդոնիայի հետ խաղը Ռոբերտ Արզումանյանը չհասցնի վերականգնվել, կմտածենք այլ տարբերակների մասին»,-ասել է նա:

9 Сентябрь 2011 - 07:51 AMT
Главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян 9 сентября в Ереване заявил, что в матче со сборной Словакии Армения играла более опытно и была достойна победы: “В этот день все наши футболисты показали свои лучшие качества, все они действовали очень хорошо. Вообще, наша команда показывает красивую игру, и при этом, достигает результата. Но это не весь потенциал нашей сборной, и не надо останавливаться на достигнутом”,- сказал Минасян.
Наставник отметил, что в матче со словаками они изучили сильные и слабые стороны соперника, и знали, что они любят аттакавать по краям поля: “Я надеялся, что во втором тайме словаки не справятся с темпом, так и случилось, и мы смогли использовать все наши шансы”.
По словам Минасяна, в группе В четыре команды еще сохраняют шанс выйти в плей-офф, но сейчас наставник сборной Армении думает лишь о матче с Македонией, о функциональном состоянии футболистов. “Македония, по сравнению с качеством своей игры, занимает низкое место в группе. Я видел все их матчи и даже, когда они уступали, боролись до конца”,- добавил тренер.
Он надеется, что в домашнем матче с македонцами, который пройдет 7 октября, стадион будет переполнен, и болельщики будут активно поддерживать, но, в то же время, сборная будет играть с большой ответственностью.
“В центре защиты из-за желтой карточки не сможет играть Грайр Мкоян, кроме того у него травма ноги. Если к матчу с Македонией Роберт Арзуманян не успеет восстановиться, то подумаем о других вариантах”,- сказал он.