ReANIMANIA 3-րդ երևանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի շրջանակներում կայանալու է հայ-թուրքական համագործակցություն: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին: Ծրագիրն իրականացվելու է 3 օր` սեպտեմբերի 15-ին, 16-ին և 18-ին: Թուրքիայից ժամանած անիմատորը, ռեժիսորը և պրոդյուսերը կհամագործակցեն իրենց հայ գործընկերների հետ: Համատեղ արտադարանքի թեմատիկան ընտրված դեռ չէ, և համագործակցողներն իրենք կընտրեն այն: Ըստ Քասունու, ծրագրի նպատակը համագործակցության եզրեր գտնելն է: «Մենք անիմացիոն հողի վրա իրար չգիտենք: Մենք իրենցից շատ ստուդիաներ ունենք, իսկ նրանք` ավելի ուժեղ տեխնիկա», ասաց Քասունին: Նա նաև գտնում է, որ արվեստը կոնֆլիկտներ կոտրող ուժն է, իսկ կինոն և մեդիան առաջնային ընկալվող երևույթներն են:
ReANIMANIA 3-րդ երևանյան միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը կայանալու է սեպտեմբերի 14-19-ը: Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են պրեմիերաներ, հետահայաց ցուցադրություններ, արտերկրից ժամանած մասնագետների կողմից դասախոսություններ և վարպետության դասեր: Այս տարի Երևանի Սիրահարների այգում կայանալու են անիմացիաների բացօթյա ծրագրեր:

В рамках 3-го Ереванского международного анимационного кинофестиваля “ReAnimania” состоится армяно-турецкое сотрудничество. Об этом сообщил в беседе с журналистами основатель фестиваля Вреж Касуни. Программа будет реализована в течение трех дней: 15, 16 и 18 сентября. Аниматор, режиссер и продюсер, приехавшие из Турции, будут сотрудничать со своими армянскими коллегами. По словам Касуни, целью программы является найти пути сотрудничества: “У нас больше анимационных студий, чем у них, но зато у них техника лучше нашей”, – сказал Касуни, добавив, что искусство – это сила, побеждающая конфликты, а кино и медиа – это первые средства восприятия этих понятий.
В этом году 3-ий Ереванский международный анимационный кинофестиваль “ReAnimania” состоится с 14 по 19 сентября. В рамках фестиваля предусмотрены премьеры, ретроспективные показы, лекции и мастер-класс, организованные приехавшими из-за рубежа специалистами. В этом году в “Парке влюбленных” Еревана будут реализованы анимационные программы под открытым небом. Фестиваль будет называться “20-летняя независимая анимация”.