Այսօր` սեպտեմբերի 10-ին, Երևանի Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնի «Արծիվ» սրահում բացվեց «Վիկտոր Վազարելի. Օպտիկական հեռանկարներ» ցուցահանդեսը: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց կենտրոնի գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը, ցուցահանդեսում ներկայացված 44 աշխատանքները ընդգրկում են նկարչի տարբեր ժամանակաշրջանի ստեղծագործություններ` փայտից, ալյումինից, պլաստմասից և մեծամասամբ մետաքսե տպագրության նմուշներ: Նա նաև նշեց, որ բացի հիմնական ցուցադրությունից, կա նաև օժանդակ ցուցադրություն, որտեղ ներկայացված են ևս 17 աշխատանքներ: Լրացուցիչ սրահը նախատեսված է կրթական երկու ծրագրի` «Օպ-արտ. Գույնի և ձևի փոխակերպումներ» (5-11 տարեկան երեխաների համար) և «Տպագրական արվեստի ներածություն» (12-32 տարեկանների համար) համար: Այս սրահում ներկայացված շարքը կոչվում է «Յոհան-Սեբաստիան Բախ» պորտֆոլիո, որտեղ ներկայացված են Վազարելիի այն ստեղծագործությունները, որոնք արվել են Բախի ստեղծագործություններից ոգեշնչման ժամանակ: PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում արվեստի կենտրոնի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Աննա Սիմոնյանը նշեց, որ երեխաները կրթական ծրագրի ընթացքում ստեղծագործելու են հենց Բախի երաժշտության տակ:
«Վիկտոր Վազարելի. Օպտիկական հեռանկարներ» ցուցահանդեսը և կրթական ծրագրերը շարունակվելու են մինչև տարեվերջ: Վիկտոր Վազարելին (1906-1997) հունգարաբնակ ֆրանսիացի նկարիչ է, ով ապրել և ստեղծագործել է Հունգարիայում և Ֆրանսիայում: Ստեղծագործել է Օպ-արտ ոճում: Ծնվել է Բուդապեշտում, սովորել է նույն քաղաքի համալսարանում` բժշկության բաժնում: Հեռանալով բժշկությունից, մասնավոր դասեր է ստացել Պոդոլնի-Վոլկման ակադեմիայում:

10 сентября в Ереване в Центре искусств Гафесчян в павильоне “Арцив” (“Орел”) открылась выставка “Виктор Вазарели: Оптические перспективы”. Как отметил в беседе с журналистами и. о. заместителя исполнительного директора Центра искусств Гафесчян Ваагн Марабян, на выставке представлены 44 произведения, созданные автором в разные годы деятельности из разных материалов: дерева, алюминия, пластмассы, а также образцы шелкографии. Дополнительный павильон предназначен для двух образовательных программ: “Оп-арт: Изменения цвета и формы” (для детей в возрасте 5-11 лет) и “Введение в искусство печати” (12-32 лет). Экспозиция этого павильона называется “Иоганн Себастьян Бах” портфолио, здесь представлены те работы Вазарели, которые он создал, вдохновившись музыкой Баха. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель отдела по связям с общественностью центра искусств Анна Симонян отметила, что дети в ходе образовательного процесса будут творить под музыку великого Баха.
Выставка “Виктор Вазарели: Оптические перспективы” продлится до конца года.
Виктор Вазарели (1906-1997) – французский художник, живущий в Венгрии, он жил и творил и в Венгрии, и во Франции. Творил в стиле Оп-арт. Вазарели родился в Будапеште, учился в университете родного города на медицинском факультете. Оставив медицину, он получал частные уроки в Академии Польдини-Волькман в Будапеште.
В 1955 году удостоился приза критиков в Брюсселе, золотой медали Милана, Международного приза живописи Венесуэлы, в 1965 году произведен в рыцари Ордена искусств и литературы при министерстве культуры Франции и т.д.