Սեպտեմբերի 13-ին` ժամը 18:00-ին, «Նարեկացի» արվեստի միության ցուցասրահում կայանալու է ռեժիսոր Ժիրայր Աղավելյանի “99 Pleasant” խորագրով լուսանկարների ու լուսանկարչական կոլաժների ցուցահանդեսը: Սրահում ներկայացվող ցուցադրանքին զուգահեռ` սահող տեսաֆիլմի ձևաչափով, կներկայացվեն նաև արվեստագետի գեղարվեստական ու վավերագրական լուսանկարների ու լուսանկարչական կոլաժների տեսաշարերից կազմված երեք ֆիլմ: Ցուցահանդեսը նվիրվելու է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 17-ը:
“99 Pleasant” -ը ռեժիսորի ամերիկյան հասցեի` Բոստոն քաղաքի Փլեզանթ 99 փողոցի այսօրինակ վերընթերցման փորձ է, որում ներկայացված են թե՛ առանձին լուսանկարներ, թե՛ լուսանկարների ու կոլաժների ամբողջական շարքեր, որոնցից մեկի հերոսներն, օրինակ` ԽՍՀՄ-ից Բոստոն արտագաղթած Հայրենական մեծ պատերազմի տարեց վետերաններ են: Մեկ այլ շարքում, լուսանկարի տեսքով վերապատկերված են Վերածննդի շրջանի հայտնի կտավներ, որ լուսանկարների տեսքով ու գեղարվեստական մեկնության յուրօրինակ լուծումներով, վերհառնում են Ժիրայր Աղավելյանի ռեժիսորական դիտանկյունից:
Ժիրայր Աղավելյանը ծնվել է Հայաստանում, 1991-ից ի վեր բնակվում է Միացյալ Նահանգներում: Լինելով Լենինգրադի Կուլտուրայի ինստիտուտի կինոյի բաժնի շրջանավարտ, հետո նաև Երևանի կենտրոնական հեռուստաալիքի` այժմ Հ1, ռեժիսոր, հեղինակել է շուրջ մեկ տասնյակ գեղարվեստավավերագրական, այդ թվում միջազգային փառատոնների մասնակից կինոնկարներ` «Վարդանանք» (1984թ.), «Քարերի սիմֆոնիա (1987թ.), «Լավաշ» (1988 թ.), «Ո՞վ է նա` Էդվարդ Ղազարյանը» (1985թ.), «Հավերժի ճամփորդը» (1989թ.) «Նռան ճյուղերով բոցուն» (1989թ.), «Տո՜ւր մեղքերիս իմ թողություն» (1991թ.), «Գոյատևելու հայկական պայքարը» (1993թ.):

13 сентября в 18:00 часов в павильоне Союза искусств “Нарекаци” откроется выставка фоторабот и фотоколлажей “99 Pleasant” режиссера Жирайра Агавеляна. В выставочном зале наряду с представленной экспозицией будут также представлены три фильма режиссера, составленные из видеоряда художественных и документальных фотографий и коллажей в формате слайдшоу. Выставка будет посвящена 20-летию провозглашения Независимости Армении, она продлится до 17 сентября.
Выставка под названием “99 Pleasant” (американский адрес режиссера в Бостоне, на улице Pleasant, 99) – это еще одна попытка режиссера пересмотреть свое творчество, в которой представлены в виде отдельных фотографий целостные ряды коллажей, героями которых, например, были ветераны Великой Отечественной войны, эмигрировавшие в Бостон из СССР. В одном из видеорядов представлены фотографии известных полотен эпохи Возрождения, которые предстают в необычно новом свете, благодаря необычному художественному восприятию автора Жирайра Агавеляна.
Жирайр Агавелян родился в Армении, с 1991 года проживает в США. Будучи выпускником факультета кино Университета культуры, являясь режиссером Ереванского центрального телеканала, ныне Հ1, он стал автором около десятка художественно-документальных фильмов, в том числе, участников международных фестивалей: “Вардананк” (1984г.), “Симфония камней” (1987г.), “Лаваш” (1988г.), “Кто такой Эдвард Казарян?” (1985г.), “Странник вечности” (1989г.), “Дай отпущение грехам моим” (1991г.), “Армянская борьба за существование” (1993г.) и т.д.