Սեպտեմբերի 14-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է Երևանյան 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի երկրորդ համերգը: Այս անգամ լինելու է կամերային երաժշտության համերգ: Համերգին մասնակցելու են փառատոնային առաջին օտարերկրյա հյուրերը` հանրաճանաչ դաշնակահար Էշլի Վոսը և ճանաչված թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը Մեծ Բրիտանիայից, ինչպես նաև երիտասարդ, բազմաթիվ նվաճումներով հայտնի ջութակահարուհի Անուշ Նիկողոսյանը:
Ծրագրում հնչելու են Ռախմանինովի «Դաշնամուրի տրիո №1-ը», Լիստի «Վիլհելմ Տելի ժամատունը», «Վալենշտատի լիճը», «Փոթորիկ», «Օբերմանի հովիտը», «Ժնևի ղողանջները» դաշնամուրային երկերը և Ֆրանկի Թավջութակի սոնատը:
Փառատոնը բացվել է սեպտեմբերի 9-ին և շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 12-ը, գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը և Ալեքսանդր Չաուշյանը:Փառատոնին սպասվում են հայ կոմպոզիտերների ստեղծագործությունների պրեմիերաներ:
Այն նվիրվում է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և նվագախմբի 85-ամյա հոբելյանին: Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

13 Сентябрь 2011 - 04:23 AMT
14-го сентября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится второй концерт Ереванского 5-го международного музыкального фестиваля. В этом концерте прозвучит камерная музыка. В концерте примут участие первые зарубежные гости фестиваля – известная пианистка Эшли Восс, виолончелист Александр Чаушян из Великобритании, а также молодая, но уже достигшая значительных успехов скрипачка Ануш Никогосян.
В программе прозвучат “Фортепианное трио №1” С. Рахманинова, фортепианные пьесы Ференца Листа “Часовня Вильгельма Телля”, “Озеро Валенштадт”, “Буря”, “Долина Обермана”, а также соната для виолончели Франка. Фестиваль открылся 9-го сентября и продлится до 12 октября. Художественные руководители фестиваля – Эдуард Топчян и Александр Чаушян. На фестивале ожидаются премьеры произведений армянских композиторов.
Фестиваль посвящен 20-летию провозглашения Независимости Армении и 85-летию основания оркестра. Фестиваль проходит под патронажем первой леди РА Риты Саргсян.