Սեպտեմբերի 10-ին ԱՄՆ Ռոդ Այլընդ նահանգի Պրովիդենս քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ անկախության 20 ամյակին նվիրված «Ողջույն Հայաստան» խորագրով համերգ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն: Ռոդ Այլընդի Ֆիլարմոնիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի և նահանգի հայ համայնքի երգչախմբերի կատարմամբ հնչել են Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Սամուել Վարդի և այլ հեղինակների ստեղծագործությունները:
Համերգին ներկա էին ԱՄՆ սենատոր Շելդոն Վայթհաուզը, Ռոդ Այլընդի քաղաքապետեր, մունիցիպալ իշխանության և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Համերգը, որը ղեկավարում էր ամերիկաբնակ դիրիժոր Կոնստանտին Պետրոսյանը, անցկացվում էր ՄԱԿ-ում և ԱՄՆ-ում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հովանու ներքո:
Որպես օրվա բանախոս, ելույթով հանդես է եկել ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Կարեն Նազարյանը` կարևորելով Հայաստանի անկախության ամրապնդման հարցում սփյուռքի դերակատարումը: Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության ուղղություններին` նա նշել է, որ ցեղասպանության ճանաչումը և կանխարգելումը, տարածաշրջանային խաղաղության պահպանումը Հայաստանի համար համարվում են կարևորագույն խնդիրներ, որոնց լուծման հարցում էական է գործընկեր պետությունների հետ բազմակողմ համագործակցությունը: Դեսպան Նազարյանը հավելել է, որ ՄԱԿ-ում Հայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է սոցիալական, տնտեսական, կայուն զարգացման, ինչպես նաև անդրազգային հանցագործության` այդ թվում ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերի քննարկմանը, և որ այդ բնագավառում ՀՀ ջանքերը և քայլերը կարևորվում և գնահատվում են միջազգային հանրության կողմից: Այս համատեքստում դեսպանն անդրադարձ է կատարել 2001թ.-ի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում տեղի ունեցած ողբերգությանը:

On September 10, the Armenian Music Festival of Rhode Island Inc., supported by The Armenian Euphrates Evangelical Church, Sts. Sahag and Mesrob Armenian Apostolic Church, Sts. Vartanantz Armenian Apostolic Church and Armenian organizations of Rhode Island presented a “Salute to Armenia” program, dedicated to the 20th anniversary of Armenia’s independence.
The Republic of Armenia’s ambassadors to the United States and the United Nations have accepted invitations to participate in “Salute to Armenia.” Federal, state and local dignitaries were also invited.
The commemorative concert included performances by: Metropolitan Opera singer Yegishe Manucharyan, Victoria Avetisyan (Massachusetts), Garo Nichanian (Canada), Kate Norigian, Joanne Mouradjian, David Ayriyan, Debra Takian Pjojian, David Gevorkian, Gohar Manjelikian, David Alexander, Mher Saribekyan, Alexan Tokatlian (New York), The Armenian Chorales of Rhode Island and Greater Worcester and the Philharmonic Community Symphony Orchestra of Rhode Island. Konstantin Petrossian is artistic director and conductor.
Guest composers from Armenia, Martin Vardazaryan and Levon Chaushyan, were also in attendance.
In addition to traditional Armenian music, the program premiered songs composed especially for this event by Armenian composers.