14 Սեպտեմբեր 2011 - 10:12 AMT
Երևանի Համազգային թատրոնի 20-րդ թատերաշրջանը սկսվելու է վաղը` սեպտեմբերի 15-ին: Թատերաշրջանը սկսվելու է Վիգեն Ստեփանյանի «Sale» ներկայացման պրեմիերայով: Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց Համազգային թատրոնի տնօրեն Վարդան Մկրտչյանը: Նա նաև նշեց, որ թատրոնում լինելու են բազմաթիվ պրեմիերաներ: Հոկտեմբերի 1-ին կայանալու է Կլոդ Մանյեի «Blaise»-ը: Նույն օրը նաև կգործի թատրոնի պաշտոնական կայքը:
Թատրոնը թուրքական Անադոլու Կուլտուր և այլ եվրոպական ընկերությունների հետ Փարիզի թատրոններից մեկից գնել են Սելե Ֆետչերի «Ժառանգները» ներկայացումը, որը թատերասերների դատին է հանձնվելու հոկտեմբերի 21-ին,22-ին և 23-ին:
Մկրտչյանը նաև ուրախությամբ նշեց, որ թատոնը համերգ միջոցառում է կազմակերպելու գարնանը: Գրանդ Քենդի ընկերությունը հովանավորելու է մեկ ներկայացում հայկական դասական ստեղծագործություններից և այն բեմադրելու է Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Սարգսյանը: Ժամկետների մասին Մկրտչյանը չմանրամասնեց, սակայն շեշտեց, որ այն հանդիսատեսի դատին է հանձնվելու եկող տարի:
Խոսելով թատրոնի խնդիրների մասին, Սոս Սարգսյանը և Վարդան Մկրտչյանը նշեցին շենք չունենալու փաստը:
«Թատրոնը չունի տանիք և գործում է Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում: Մենք զուտ շենք չենք ուզում: Յուրաքանչյուր արվեստագետ նվիրվելով արվեստին, աշխատում է ժողովրդի համար: Նրանց պարզապես անհրաժեշտ է ունենալ տանիք: Մենք շենքը խնդրում ենք այն սերնդի համար, ովքեր գործելու են այդ տանիքի տակ: Ունենալով տանիք, մենք շատ ավելի մեծ նախագծեր կիրականացնենք», ասաց Մկրտչյանը:
Սոս Սարգսյանն էլ իր հերթին նշեց, որ Հայաստանում միակ շենքը, որը կառուցվել է ի սկզբանե որպես թատրոն, դա Գյումրու թատրոնն էր: Նա բազմաթիվ անգամներ դիմել է պետական մարմիններ, սակայն արդեն 20 տարի նրանք «տնվորի» կարգավիճակում են:

14 Сентябрь 2011 - 10:12 AMT
20-й театральный сезон Ереванского национального театра начнется с 15 сентября. Сезон откроется премьерой спектакля “Sale” Вигена Степаняна. Об этом сообщил в беседе с журналистами директор Национального театра Вардан Мкртчян. Он отметил, что в театре будет представлено много премьер. 1 октября будет показан спектакль “Blaise” Клода Мане. В тот же день будет задействован официальный сайт театра. Театр приобрел у турецкой компании “Anadolu culture” и одной из европейских компаний спектакль “Наследники” Селе Фетчера, который будет представлен на суд зрителей 21, 22 и 23 октября.
Мкртчян с радостью отметил, что весной театр организует концертное мероприятие. Компания “Гранд Кенди” выступит спонсором одного из армянских классических спектаклей, постановщиком которого будет художественный руководитель Национального театра Сос Саркисян.
Говоря о проблемах театра, Сос Саркисян и Вардан Мкртчян отметили отсутствие у театра своего здания. “Театр не имеет собственного крова и работает в Государственном институте театра и кино. Каждый деятель, посвятивший себя искусству, творит ради народа. Ему всего лишь нужна крыша над головой. Мы просим предоставить здание не для нас, а для грядущих поколений, которые будут работать в театре. Будь у нас собственное здание, мы бы смогли реализовать намного больше проектов”, – сказал Мкртчян.
Сос Саркисян, в свою очередь, отметил, что первым зданием в Армении, изначально предназначенным для театра, было здание театра в Гюмри. Хоть он и много раз обращался в различные государственные инстанции, театр вот уже 20 лет продолжает жить, арендуя чужое здание.