14 Սեպտեմբեր 2011 - 11:25 AMT
Այսօր «Մոսկվա» կինոթատրոնում մեկնարկում է ՌեԱնիմանիա երևանյան 3-րդ անիմացիոն կինոփառատոնը: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց փառատոնի հիմնադիր տնօրեն Վրեժ Քասունին, բացման ֆիլմերը լինելու են անկախ Հայաստանի 20 տարվա ընթացքում ստեղծված լավագույն 5 անիմացիաները: 6-րդ ֆիլմի մասին Քասունին չխոսեց, թողնելով այն անակնկալ:
Մաքս Հաուարդը, ով եղել է Ուորներ Բրադերս լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերի ստուդիայի նախկին նախագահը և Դիսնեյ լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմերի ստուդիայի փոխնախագահը, նշեց, որ Քասունու հետ հանդիպել է 3.5 տարի առաջ «Երբ նա ասաց, որ փառատոն է կազմակերպելու, ես չէի հավատում, բայց նա կազմակերպեց այս կարևոր փառատոնը: Ուրախալի է, որ այն ունի նաև պետական աջակցություն, որովհետև իրականում համաշխարհային ճգնաժամի ժամանակ շատ հեշտ է կրճատել անիմացիոն փառատոնի բյուջեն: Ես լավ եմ հասկանում հայերին և նրանց խնդիրները: Անիմացիան կարող է կտրել և անցնել նախապաշարհմունքը և կարող է գտնել եզրեր: Հայկական անիմեն մեծ արդյունաբերություն չունի, և այն արտադրելու համար մեծ եռանդ է պետք: Քանի որ կա այս փառատոնը, այն օգնում է հայ անիմատորներին կայանալու գործում», ասաց նա:
Ճապոնիայի Առևտրի և արդյունաբերության, էկոնոմիկայի նախարարության կողմից կազմակեպված անիմացիոն դասընթացների դասախոս Յոշիհարու Աշինոն ասաց, որ Ուրախ է Հայաստանում հանդես գալ դասախոսությամբ: «Հայկական անիմեն անկախ է և յուրօրինակ: Եթե ես կարող եմ օգնել հայկական անիմացիայի զարգացմանը, ապա անչափ ուրախ կլինեմ: Ես սիրում եմ միշտ նոր բաներ պատրաստել: Ես կցանկանայի անընդհատ համագործակցել Հայաստանի հետ: Հայկական անիմեն բիզնես չի հետապնդում, բայց այն ներկայացնելու խնդիր ունի: Ես կցանկանայի, որ հայկական անիմացիան հաճախ ցուցադրվեին հեռուստատեսությամբ», նշեց նա:
Աշինոն Հայաստանում վարպետության դասեր կտա, կսովորեցնի անիմեներ ստեղծել, ցույց կտա ամերիկյան և ճապոնական անիմեների տարբերությունը, կներկայացնի նկարչության կարևոր կետերը:
Մաքս Հաուարդը վարելու է հայ թուրքական արհեստավարժության փակ դասը: Նախագիծը իրականանալու է Եվրասիա հիմնադրամի աջակցությամբ:
Այս տարի Ucom ընկերության բաժանորդները կարող են անվճար դիտել ֆիլմերը և Ucom-ի ֆեյսբուքի էջի միջոցով քվեարկել: Փառատոնի ավարտից հետո ընկերությունը կընտրի լավագույն ֆիլմը:

14 Сентябрь 2011 - 11:25 AMT
14 сентября в кинотеатре “Москва” в Ереване стартовал 3-й фестиваль анимационных фильмов “ReAnimania”. Как отметил во время беседы с журналистами основатель и директор фестиваля Вреж Касуни, фестиваль откроется 5 лучшими анимационными фильмами, созданными за последние 20 лет Независимости Армении. О 6-ом фильме Касуни ничего не сказал, добавив, что это сюрприз.
Бывший сотрудник компании “Walt Disney” Макс Ховард отметил, что с Касуни познакомился 3,5 года назад. “Когда он впервые заявил, что организует фестиваль, я не поверил ему, но он сумел основать такой важный по значимости фестиваль. Очень радует, что фестиваль пользуется государственной поддержкой, потому что сократить бюджет подобного фестиваля, когда есть угроза мирового экономического кризиса, ничего не стоит. Я очень хорошо понимаю армян и их проблемы. Анимация может сломать стереотипы, помочь найти грани сотрудничества. Армянская анимация не очень продуктивна, для ее развития необходимы огромные затраты энергии и сил. Фестиваль должен помочь режиссерам в деле профессионального становления”, – сказал он.
Японский режиссер, автор фильма “First Squad” (2010) Йошихару Ашино, впервые посещающий Ереван, заявил, что очень рад провести профессиональные мастер-классы анимации. “Армянская анимация особенная и независимая. Если я чем-то смогу помочь ей, то буду безмерно рад. Я очень люблю создавать что-то новое. Хотелось бы добиться постоянного сотрудничества с Арменией. Армянская анимация не преследует бизнес-цели, но у нее есть проблема: она должна быть представлена в мире. Желательно, чтобы ее можно было чаще видеть по телевидению”, – отметил он.
Йошихару Ашино проведет профессиональные мастер-классы анимации, представит разницу американской и японской анимации и т.д.
Макс Ховард проведет закрытый мастер-класс для армянских и турецких аниматоров. Проект будет реализован фондом Евразия.
В этом году абоненты компании Ucom получат возможность бесплатно просмотреть фильмы и на странице Ucom в социальной сети Facebook поучаствовать в голосовании. После завершения фестиваля компания выберет лучший фильм.