Սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) համերգ կտա Բեռլինի “Konzerthaus” համերգասրահում: Ինչպես հայտնում է նվագախմբի մամլո ծառայությունը, համերգը նվիրվելու է ՀՀ անկախության 20-ամյա հոբելյանին:
Նվագախմբի հետ ելույթ է ունենալու նաև բարիտոն Գևորգ Հակոբյանը: Համերգին հնչելու են Է. Միրզոյանի Սիմֆոնիա տիմպանիի և լարայինների համար, Ջ. Վերդիի «Օթելլո» օպերայի Յագոյի, Ս. Ռախմանինովի «Ալեկո» օպերայի Ալեկոյի, Տ. Չուխաջյանի «Արշակ Երկրորդի» Արշակ թագավորի արիաները, Է. Հայրապետյանի «Երազ» ստեղծագործությունը և Ռոդիոն Շեդրինի «Կարմեն» սյուիտը:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հիմնադրվել է 2006 թ-ին, պետական կարգավիճակ ստացել 2008-ին: Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է Սերգեյ Սմբատյանը: Երևանում նվագախումբը ելույթ է ունեցել այնպիսի աշխարհահռչակ երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են` Վադիմ Ռեպինը, Նարեկ Հախնազարյանը, Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին, Դենիս Մացուևը, Մաքսիմ Վենգերովը և ուրիշները: 5 տարիների ընթացքում նվագախումբը բազմիցս Հայաստանը պատվով ներկայացրել է աշխարհի տարբեր հանրաճանաչ դահլիճներում` Փարիզի “Opera Garinier”, Բեռլինի “Konzerthaus”, Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայի մեծ համերգասրահում, Չայկովսկու անվան համերգասրահում (Մոսկվայի ֆիլհարմոնիա): Երաժիշտները վարպետության դաս են ստացել աշխարհահռչակ դիրիժոր Վալերի Գերգիևից: Երաժիշտների մեծամասնությունը Վլադիմիր Սպիվակովի բարեգործական հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ են: Նվագախումբը հանդիսանում է նաև Հայ կոմպոզիտորական արվեստի փառատոնի կազմակերպիչը, սերտորեն համագործակցում է նաև «ՍՈՍ» մանկական բարեգործական հիմնադրամի Կոտայքի մասնաճյուղի հետ` երեխաներին հրավիրելով բոլոր համերգներին: Նվագախմբի հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

14 Сентябрь 2011 - 12:17 AMT
27 сентября Молодежный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер – Сергей Смбатян) выступит с концертом в зале “Konzerthaus” Берлина. Как сообщает пресс-служба оркестра, концерт будет посвящен 20-летию провозглашения Независимости Армении.
С оркестром выступит баритон Геворк Акопян. В концерте прозвучат “Симфония для тимпана и струнных инструментов” Э. Мирзояна, арии Яго из оперы “Отелло” Дж. Верди, Алеко из оперы “Алеко” С. Рахманинова, царя Аршака из оперы “Аршак Второй” Т. Чухаджяна, произведение “Сон” Э. Айрапетяна и сюита “Кармен” Родиона Щедрина.
Молодежный оркестр Армении основан в 2006 году, получил статус государственного в 2008 году. Художественным руководителем и главным дирижером оркестра является Сергей Смбатян. В Ереване оркестр выступал с такими известными музыкантами, как Вадим Репин, Нарек Ахназарян, Марио Стефано Пиетродарки, Денис Мацуев, Максим Венгеров и др. В течение 5 лет оркестр неоднократно с честью представлял Армению в таких известных концертных залах, как “Opera Garinier” в Париже, “Konzerthaus”в Берлине, Большой концертный зал Московской государственной консерватории, музыканты получили мастер-классы у дирижера Валерия Гергиева. Большинство музыкантов оркестра являются стипендиатами благотворительного фонда Владимира Спивакова. Оркестр является основателем фестиваля Армянского композиторского искусства, находится в тесном сотрудничестве с филиалом детского благотворительного фонда “СОС” в Котайке.