Այսօր` սեպտեմբերի 14-ին Մոսկովյան 36 հասցեում բացվեց Երևանի քաղաքապետարանի և «Ժպտա Երևան» ծրագրի համատեղ նախաձեռնության առաջին նախագիծը` Մարտիրոս Սարյանի «Իմ բակը» կտավի խճանկար-պաննոն: Ինչպես հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, բնակելի շենքի կողային ճակատին ամբողջությամբ պատկերված է Վարպետի 1923 թվականին ստեղծած կտավի գունագեղ խճապատկերը: Անվանի արվեստագետների, ճարտարապետների և ձեռներեցների ստեղծած «Ժպտա Երևան» ծրագրի աշխատանքային խումբը 3 ամիս առաջ էր քաղաքապետարանին առաջարկել շենքերի ճակատային հատվածի նորոգման ինքնատիպ լուծումն ու ստացել քաղաքապետարանի տեխնիկական ու մասամբ ֆինանսական աջակցությունը:
«Ժպտա Երևանի» հեղինակները նշել են, որ ծրագիրն ունի ինչպես գեղագիտական, այնպես էլ ռազմավարական նշանակություն. քաղաքը գեղեցկացնելով` երևանցիներին ու մայրաքաղաքի հյուրերին է ներկայացվում հայկական կերպատվեստը:
«Մինչ շենքերի խճանկարապատումը նախ արվեստագետների խումբն առաջարկում և քննարկում է էսքիզները: Ընտրվում է այն պատկերը, որը տեղանքի հետ համահունչ թեմատիկա կամ մասշտաբային ճիշտ լուծման հնարավորություն ունի: Այդուհետ, քաղաքապետարանի հաստատումից հետո, սկսվում է խճանկարի հավաքման աշխատանքը: Սա առաջինն է, բայց վստահեցնում եմ, որ վերջինը չի լինի, առավել ևս, որ շենքերի անհրապույր ֆասադներ շատ կան մայրաքաղաքում»,- ընդգծել է Երևանի գլխավոր դիզայներ Գագա Ամատունին:
Սեպտեմբերին կավարտվեն նաև Մաշտոցի պողոտա-Ամիրյան փողոց խաչմերուկում Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարանի և Տպագրիչներ-Հանրապետության փողոցների խաչմերուկի բնակելի շենքերի խճանկար-պաննոների հավաքման աշխատանքները:

14 сентября в Ереване на ул. Московян-36 состоялось открытие мозаичного панно картины М. Сарьяна “Мой двор”. Как сообщают в Управлении информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, на фасаде здания изображена мозаика на основе полотна, созданного мастером в 1923 году. Рабочая группа программы “Улыбайся, Ереван!”, созданной известными археологами, деятелями искусства и предпринимателями, еще три месяца назад обратилась в мэрию с предложением придать новый облик, цвет и вдохновение архитектуре столицы и получила техническую и частично материальную помощь.
Авторы программы “Улыбайся, Ереван!” отметили, что программа имеет как эстетическое, так и стратегическое значение: украшая город, они представляют молодежи и гостям столицы армянскую живопись. «До начала работ группа специалистов предлагает и обсуждает эскизы панно, выбирается та картина, образ и размеры которой будут гармонировать с окружающей здание местностью. Затем, после утверждения мэрии, начинается составление мозаики. Это первый подобный опыт, но, надеюсь, что не последний. В Ереване есть еще много зданий с неприглядными фасадами»,- сказал главный дизайнер Еревана Гага Аматуни.
В сентябре будут завершены работы еще над двумя проектами: на перекрестке улиц Амиряна и Маштоца и улиц Республики и Тпагричнери.