Ստամբուլում, որտեղ ընթանում է ըմբշամարտի աշխարհի առաջնությունը, կայացել է Ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (FILA) կոնգրեսը:
«FILA-ն 2013թ. աշխարհի առաջնության անցկացման վայր է հաստատել Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտը: Ռուսաստանը Սոչիի թեկնածությունն է առաջադրել 2015 թվականի աշխարհի առաջնության անցկացման համար: Այն հիմնական ընտրական մրցաշարը կդառնա 2016թ. Ռիո դե Ժանեյրոյի Օլիմպիական խաղերից առաջ: Սոչիի մրցակիցը կլինի ամերիկյան Լաս Վեգասը»,- FILA եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Գեորգի Բրյուսովի խոսքն է մեջբերում gazeta.ru-ն:
Կոնգրեսում բարձրացվել է FILA-ին Կոսովոյի հանրապետության Ըմբշամարտի ֆեդերացիայի անդամակցության հարցը: Վերջինս անկախ անդամի կարգավիճակ չի ստացել: Դրան խոչընդոտել է մի շարք երկրների ազգային ֆեդերացիաների համաձայնեցված դիրքորոշումը:
«FILA-ն մինչև 2016թ. 6 մլն դոլարի հովանավորչական գործարք է կնքել ադրբեջանական ընկերության հետ, սա ամենախոշոր գործարքն է միջազգային ֆեդերացիայի պատմության մեջ»,- հավելել է Բրյուսովը:

15 Сентябрь 2011 - 13:06 AMT
В Стамбуле, где проходит чемпионат мира по борьбе, состоялся конгресс Международной федерации борьбы (FILA).
”FILA утвердила местом проведения чемпионата мира 2013 года столицу Венгрии – Будапешт. Россия выдвинула кандидатуру Сочи на проведение чемпионата мира 2015 года. Он станет основным отборочным турниром на Олимпийские игры 2016 года в Рио-де-Жанейро. Конкурентом Сочи будет американский Лас-Вегас”, – передает слова вице-президента европейского комитета FILA Георгия Брюсова gazeta.ru.
На конгрессе был поднят вопрос членства в FILA Федерации борьбы республики Косово. Статус независимого члена она не получила. Этому помешала согласованная позиция национальных федераций ряда стран.
“FILA подписала спонсорский контракт с азербайджанской компанией Ataholding на 2013-16 годы на сумму 6 млн долларов, который самый крупный контракт в истории международной Федерации”, – добавил Брюсов.