Սեպտեմբերի 28-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում Խաչատրյան տրիոն հանդես է գալու համերգով: Կայանալիք համերգը նվիրվելու է Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյա հոբելյանին: Համերգի ժամանակ հնչելու են Համահայկական երաժշտական համաժողովի կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները` Մ. Վարդազարյան, Կ. Պետրոսյան, Վ. Բաբայան, Է. Միրզոյան, Ռ. Սարգսյան, Լ. Չաուշյան: Միջոցառումը կազմակերպել է Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամը:
Խաչատրյանի անվան Տրիոն ստեղծվել է 1999 թվականին` որպես «Arsika» տրիո: Տրիոյի կազմում են Արմինե Գրիգորյանը` դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյանը` ջութակ և Կարեն Քոչարյանը` թավջութակ: Համույթը մեծ լուսավորչական գործունեություն է ծավալում Հայաստանում. բացի Երևանից, տրիոն համերգներով հանդես է գալիս մարզերում, վարպետության դասեր անցկացնում դպրոցականների և ուսանողների հետ: 2008 թվականին համույթը վերանվանվեց և կոչվեց հայ ականավոր կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անունով: Հայաստանի շրջաններ կատարվող շրջագայությունները տրիոյի գործունեության կարևորագույն մասն են կազմում: Նրանք ծրագրերն իրականացնում են «Դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի» շնորհիվ: Բացի անվճար համերգներից, նրանք անց կացնում են նաև վարպետության դասեր աշակերտների և ուսանողների համար:

16 Сентябрь 2011 - 04:19 AMT
28 сентября в Доме-музее Арама Хачатуряна выступит с концертом “Хачатурян-Трио”. Концерт будет посвящен 20-летию провозглашения независимости Армении. В концерте прозвучат произведения композиторов Армянской музыкальной ассамблеи: М. Вартазаряна, К. Петросяна, В. Бабаяна, Э. Мирзояна, Р. Саркисяна, Л. Чаушяна. Мероприятие организовано “Фондом развития классической музыки”.
Ансамбль «Хачатурян-трио» основан в 1999 году как трио «Arsika». В состав трио входят пианистка Армине Григорян, скрипач Карен Шахгалдян и виолончелист Карен Кочарян. Ансамбль кроме Еревана с концертами выступает и в областях Армении, дает мастер-классы для школьников и студентов. В 2008 году ансамбль был переименован и стал называться именем известного армянского композитора Арама Хачатуряна. Совершая поездки по областям Армении, трио реализует свои программы посредством “Фонда развития классической музыки”.