«ԱրմենՏել» ընկերության մամլո ծառայությունը հայտարարում է արտաքին կապուղիների ընդլայնման մասին` Level 3 Communications, Inc. առաջին մակարդակի մատակարար պրովայդերի մայրուղային ցանցին միանալու միջոցով:
Արտաքին մայրուղին անցնում է հյուսիսային ուղղությամբ` Վրաստանի տարածքով: 10 Գբ/վ թողունակությամբ նոր կապուղին միանում է Level 3 Communications օպերատորի ցանցին Ֆրանկֆուրտում:
«Նոր միացումը «ԱրմենՏել»-ին թույլ կտա բարձրացնել արտասահմանյան ինտերնետ-ռեսուրսների հասանելիության արագությունն ու հուսալիությունը, ավելացնել ենթակառուցվածքների հզորությունն ու անկախության աստիճանը, ինչպես նաև հիմք կծառայի կապի ոլորտում նոր առաջարկների համար», – նշեց «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: Նշենք, որ 2010թ. «ԱրմենՏել»-ը դարձավ Հայաստանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող առաջին օպերատոր, որը միացել է Եվրոպական մայրուղային ինտերնետ ցանցին (backbone) «Caucasus Cable System»-ի մալուխային համակարգի միջոցով: Ընկերության մայրուղային կապուղիներն անցնում են Վրաստանի և Իրանի տարածքով:
Level 3 Communications-ը` առաջին մակարդակի (Tier 1) միջազգային խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատորներից է: Ընկերությունը շահագործում է տվյալների փոխանցման մայրուղային կապուղիների աշխարհում ամենամեծ ցանցերից մեկը, որի երկարությունը գերազանցում է 85 հազար կմ: Ընկերության ցանցն ընդգրկում է ԱՄՆ-ի և Արևմտյան Եվրոպայի մեծ մասը: Օպերատորին է պատկանում նաև Ատլանտիկ օվկիանոսով անցնող տվյալների փոխանցման 100 Գբ/վ թողունակությամբ մայրուղիները:

16 Сентябрь 2011 - 06:57 AMT
«АрменТел» объявляет о расширении внешних каналов связи, путем подключения к магистральной сети провайдера первого уровня – компании Level 3 Communications, Inc. Внешняя магистраль проходит в северном направлении через территорию Грузии. Новый канал пропускной способностью до 10 Гб/с присоединяется к сети оператора Level 3 Communications во Франкфурте.
«Новое подключение позволит «АрменТел» повысить надежность и скорость доступа к зарубежным ресурсам сети Интернет, увеличит мощность и степень независимости нашей инфраструктуры, а также станет основой для новых предложений в сфере связи», – отметил генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко.
Отметим, что в конце 2010 года компания «АрменТел» стала первым оператором телекоммуникационных услуг в Армении, подключившимся к Европейской магистральной Интернет сети (backbone) посредством кабельной системы «Caucasus Cable System». Магистральные линии компании проходят через соседние страны – Грузию и Иран.
Level 3 Communications является одним из крупнейших международных телекоммуникационных операторов первого уровня (Tier 1). Компания эксплуатирует одной из самых больших сетей магистральных каналов передачи данных в мире, протяженность которой более 85 тыс. километров. Сеть компании охватывает всю континентальную часть США и большую часть Западной Европы. Оператор также владеет 100-Гбитной полосой каналов передачи данных через Атлантику, которая объединяет две части его сети.