Մեքսիկայի կառավարական մի քանի կայք՝ ներառյալ պաշտպանության և հանրային անվտանգության կայքը, անջատվել են հինգշաբթի երեկոյան և դեռ անհասանելի են։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Պաշտպանության և հանրային անվտանգության ներկայացուցիչներից մեկը հայտնել է, որ կայքը տեխնիկական դժվարություններ ունի։
Anonymous հաքերային խումբը, որը հաքերային հարձակումների է ենթարկում աշխարհի տարբեր ֆինանսական և կառավարական կայքեր, ասել է, որ սա խմբակային անջատում է որպես իրենց OpIndependencia առաքելության մաս, սակայն չի պարզաբանում իր գործողությունների պատճառները։
Հինգշաբթի երեկոյան մեքսիկացիները նշում էին Իսպանիայից Մեքսիկայի անկախության համար 1810թ. պատերազմի տարեդարձը։ Որպես հանրային տոն այն նշում են ուրբաթ օրը, այսինքն այսօր։
«Մեքն անոնիմ ենք, մենք լեգիոն ենք, մենք չենք ներում և չենք մոռանում։ Սպասեք մեզ»,-ասել է Anonymous-ն Twitter-ի իր իսպանալեզու էջում։ Anonymous-ը նաև հայտնել է, որ իր հաջորդ թիրախը Մեքսիկայի նախագահի կայքն է։
Anonymous հաքերային խումբը կատարել է մի շարք DOS հարձակումներ, որոնք անջատել են PayPal օնլայն վճարման համակարգի կայքը, ինչպես նաև Visa-ի և MasterCard-ի։ Anonymous հաքերային խումբը մի շարք հարձակումներ է կատարել պետական և կորպորատիվ կայքերի վրա, ինչպես նաև Sony-ի PlayStation ցանցի և Եգիպտոսի, Թուրքիայի ու Թունիսի կառավարական կայքերի վրա։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։

The websites of several Mexican government ministries, including Defense and Public Security, went offline and still can not be accessed, according to Reuters.
A spokesman for the Mexican Defense Ministry said only that the website was experiencing technical difficulties.
Anonymous, a loosely knit group that has attacked financial and government websites around the world, said it orchestrated the shutdowns as part of what it termed OpIndependencia, but did not give a reason for its actions.
Thursday evening marks the anniversary of the start of Mexico's fight for independence from Spain in 1810. It will be celebrated with a public holiday on Friday.
"We are anonymous, we are legion, we don't forgive, we don't forget. Wait for us," said a statement on a blog linked to a Twitter account for Anonymous Hispano.
Anonymous said via Twitter it was also targeting President Felipe Calderon's home page. That site is still up.
Anonymous attracted headlines when it attacked the websites of companies and institutions that opposed WikiLeaks and its founder, Julian Assange, after that group released a trove of sensitive military and diplomatic materials.