Այսօր Երևանի պետական համալսարանի կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում և Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանում բացվեցին Orange անվճար Wi-Fi անկյուններ։Այս նախաձեռնության առաջարկը Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը ներկայացրել էր Orange Armenia ընկերությանը։ Եկող շաբաթվա ընթացքում ևս երկու համալսարանում՝ Երևանի պետական լեզվաբանական և Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարաններում կբացվեն Orange անվճար Wi-Fi անկյուններ։
«Մեր կարևորագույն նպատակներից է ինտերնետն ու հաղորդակցման ժամանակակից մեթոդները հասանելի դարձնել բոլորին։ Wi-Fi անկյունները հագեցած են Flybox մոդեմով, որին կարող են միաժամանակ միանալ մինչև 40 սարքավորում»,-նշեց Orange Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան բացման պաշտոնական արարողության համար։
Wi-Fi անկյունները հագեցած են սեղանով և աթոռներով։ Յուրաքանչյուր ուսանող կարող է անվճար միանալ Wi-Fi անլար ինտերնետ կապին և ստանալ մինչև 7 Մբ/վ ներբեռնման արագություն։ Flybox տարածում է ինտերնետը մինչև 100 մետր։
Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը այս ծրագիրը կյանքի է կոչել «Ինտերնետ առանց սահմանների» ծրագրի շրջանակներում։ Ծրագիրը շարունակական է և առաջիկայում նախատեսվում է բացել անվճար Wi-Fi անկյուններ Երևանի բոլոր պետական և ոչ պետական բուհերում։
Wi-Fi անկյունների բացմանը ներկա էին Orange-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան, ԵՊՀ և ՀՊԱՀ ռեկտորները և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող ու ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը։

16 сентября в фойе центрального корпуса Ереванского государственного университета по инициативе Молодежного фонда Армении состоялось официальное открытие “уголка” Orange WiFi. Подобные “уголки” Государственного лингвистического университета и Государственного экономического университета Еревана будут открыты на следующей неделе.
“Одной из основных наших целей является сделать Интернет доступным для всех, “WiFi-уголки” обеспечены модемом Flybox, к которому одновременно можно подключить около 40 устройств”, – сказал генеральный директор компании “Orange” Бруно Дютуа на церемонии открытия.
WiFi-уголки обеспечены столами и стульями. Каждый студент может бесплатно подключиться к беспроводной Wi-Fi-связи. Модем Flybox обеспечивает Интернет на расстояние 100 метров.
Программу “Интернет без границ” осуществляет Молодежный фонд Армении, учитывая потребности студентов и необходимость наличия Интернета в образовательной системе. Программа будет продолжительной, в дальнейшем планируется открыть бесплатные “WiFi-уголки” во всех ереванских платных и бесплатных вузах и в старших школах.
На открытии присутствовали генеральный директор компании “Orange” Бруно Дютуа, ректоры ЕГУ и АГАУ, координатор совета попечителей Молодежного фонда Армении, депутат НС Карен Авакян.