Այսօր` սեպտեմբերի 16-ին Անապայում ընթացող «Կինոշոկ» ԱՊՀ և Մերձբալթյան երկրների կինոփառատոնի շրջանակներում մեկնարկում է «Գռանիցի շոկա» կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագիրը: «Գռանիցի շոկա» անվանակարգում ներկայացված են 22 կարճամետրաժ ֆիլմեր Հայաստանից, Բելոռուսից, Ղազախստանից, Լիտվայից, Ադրբեջանից և Ռուսաստանից: Ներկայացված աշխատանքների թվում են 6 անիմացիոն ֆիլմեր:
Անվանակարգի ժյուրիի կազմում են արվեստաբան Եկատերինա Անդրեեվան, կինոքննադատ Վասիլի Կորեցկին, ռեժիսոր Վլադիմիր Կոտտը: Այն գլխավորելու է ռեժիսոր Վլադիմիր Միրզոևը:
Կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցույթում Հայաստանը ներկայացնում է երիտասարդ ռեժիսոր Հարություն Շատյանը իր «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմով:
Հարություն Շատյանը ծնվել է 1985 թ-ին: Զինծառայությունից հետո 2006 թ-ին ընդունվել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի խաղարկային ֆիլմերի ռեժիսուրայի բաժին: «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը նրա դիպլոմային աշխատանքն է: Այն դարձել է «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի հաղթողը և նաև արժանացել է «Նուարդ» մրցանակին: Նոյեմբերի 16-20-ը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ կմասնակցի Բրիստոլում անցկացվող Encounters միջազգային կինոփառատոնին և կներկայացնի իր ֆիլմը:
«Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը պատմում է շաքարախտով հիվանդ երիտասարդի մասին, ով ստիպված գողություն է անում իրեն հասանելի ինսուլինը գնելու նպատակով:

16 сентября в Анапе в рамках XX открытого фестиваля кино стран СНГ, Латвии, Литвы и Эстонии стартует конкурс "Границы шока". Конкурсная программа "Границ шока" включает 22 короткометражных фильма азербайджанских, армянских, белорусских, казахских, литовских и российских кинематографистов. Среди представленных работ – шесть анимационных.
В жюри конкурса "короткого метра" под председательством режиссера Владимира Мирзоева вошли искусствовед Екатерина Андреева, кинокритик Василий Корецкий и режиссер Владимир Котт. В конкурсе короткометражных фильмов Армению представит молодой режиссер Арутюн Шатян с фильмом “Загружая мою жизнь”.
Арутюн Шатян родился в 1985 году. После службы в армии в 2006 году он поступил на факультет режиссуры игровых фильмов Ереванского государственного института театра и кино. Фильм “Загружая мою жизнь” является дипломной работой Арутюна Шатяна.
В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Шатян получил приз “Новые имена фестиваля”, учрежденный Британским советом. Молодой кинорежиссер представил фильм “Загружая мою жизнь” в рамках конкурса “Армянская панорама” фестиваля “Золотой абрикос”. Кинокартина стала победителем этого конкурса, а также удостоилась приза “Нуард”.Фильм рассказывает о страдающем сахарным диабетом молодом человеке, который вынужден воровать, чтобы заработать на инсулин.