Բելգիայի Լոմմել քաղաքում ավարտվեց սեպտեմբերի 16-18 անցկացվող ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը: Մեդալների ընդհանուր հաշվարկով Հայաստանը 40 երկրների մեջ 5-րդն էր, իսկ միայն տղաների հաշվարկով` 2-րդը: Հարկ է նշել, որ այս առաջնությունը հայկական ձյուդոյի պատմության մեջ կարելի է համարել եզակի, նման հաջողություն գրանցվել էր 2009թ. Երևանում անցկացված ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում, որտեղ Արտյոմ Բաղդասարյանը գրավեց առաջին, իսկ Դավիթ Մկրտչյանը և Տիգրան Վարոսյանը` երրորդ մրցանակային տեղերը:
Մրցումների առաջին օրը 55կգ և 60կգ քաշային կարգերում հաղթողներ դարձան վանաձորցի եղբայրներ Գարիկ և Գոռ Հարությունյանները, վերջինս ներկայացնում է Բանակի Մարզական Ակումբը:
Իսկ սեպտեմբերի 17-18-ը Տաշքենդում ընթացող աշխարհի գավաթին մասնակցում էին Հայաստանի հավաքականի անդամներ Գայանե Հարությունյանը և Ժաննա Ստանկևիչը: Գայանեն գրավեց 7-րդ, իսկ Ժաննան` 3-րդ մրցանակային տեղերը: Երկուսն էլ վաստակեցին Լոնդոնում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի համար անհրաժեշտ միավորներ, PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են Հայաստանի Ձյուդոյի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունից:

В Бельгии 18 сентября завершился молодежный чемпионат Европы по дзюдо. Сборная Армении среди 40 стран заняла 5 место, а в общекомандном зачете среди мужчин была второй. Для сборной Армении золотые медали завоевали братья Гарик и Гор Арутюняны в весовых категориях до 55 и 60 кг. Следует отметить, что это было самое удачное выступление армянских дзюдоистов на молодежных чемпионатах Европы, начиная с 2009 года. Тогда в Ереване Артем Багдасарян завоевал золотую медаль, а Давид Мкртчян и Тигран Варосян- бронзовые.
А в Ташкенте на розыгрыше Кубка мира дзюдоистки Гаяне Арутюнян и Жанна Станкевич заняли соответственно 7-ое и 3-е места и заработали необходимые очки для завоевания олимпийской путевки на игры в Лондоне, сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Федерации дзюдо Армении.