«Միհր» թատրոնը մասնակցեց Լոս Անջելեսում կայացող Կալիֆորնիայի միջազգային թատերական փառատոնին: Փառատոնին «Միհրը» ներկայացրեց «Կոմիտասի 10 պատվիրանները» և «Գույներ» ներկայացումները: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ցոլակ Մլքե-Գալստյանը, նրանք ամերիկացի հանդիսատեսին ներկայանացել են սեպտեմբերի 8-11-ը և խաղացել 8 անգամ: Նրանք ելույթ են ունեցել Կալաբասաս, Վենտուրա և Լոս Անջելես քաղաքներում: Բացի ելույթներից թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը հայ երեխաների համար վարպետության դաս է անցկացրել տեղի հայկական պարային դպրոցում, Կալաբասասի ավագ դպրոցում, իսկ Վենտուրայի արվեստի ԲՈՒՀ-ում ուսանողների և դասախոսների համար:
Ցոլակ Մլքե-Գալստյանը նշեց նաև, որ փառատոնի կազմկոմիտեն խնդրել է նրանցից թատրոնի լուսանկարների օգտագործման իրավունքը իրենց ցուցանակների համար: Ուշագրավ էր նաև այն, որ «Գույներ» ներկայացումից հետո հանդիսատեսներից մեկը փառատոնին գումար հանգակեց և փոխարենը վերցրեց ներկայացման ընթացքում ներկով ստեղծված պատկերներից մեկը: Վերջում «Միհրը» ստացավ «Լավագույն մասնակցություն» դիպլոմը:
Կալիֆորնիայի միջազգային թատերական փառատոնին Հայաստանը մասնակցում էր առաջին անգամ: «Միհրը» փառատոնին մասնակցել է առաջին անգամ և Կալիֆորնիա էր մեկնել փառատոնի նախագահ Ջո Պեռակկիոյի և Հայկական դրամատիկական արվեստի համաժողովի (Armenian Dramatic Arts Alliance-ADAA) ղեկավար Բիանկա Բագատուրյանի հրավերով:
Փառատոնին մասնակցելեն Հայաստանի, Վրաստանի, Չեխիայի, Լատվիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Շոտլանդիայի և այլ երկրների թատրոններ և թատերախմբեր:
«Միհր» թատրոնը հիմնվել է 2003-ին Ցոլակ Մլքե-Գալստյանի և նրա քույր Շողակաթ Մլքե-Գալստյանի կողմից: Նրանք աշխատում են Contemporary Dance և պլաստիկ թատրոնի ոճում: Այս տարիներին թատրոնը Եվրոպայում, Ասիայում, ԱՊՀ-ում և ԱՄՆ-ում արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների և պատվոգրերի, սակայն ոչ մի անգամ չի դարձել գլխավոր թատերական մրցանակակիր Հայաստանում: Թատրոնի նպատակն է բացահայտել ամեն շարժման փիլիսոփայական գաղափարը` միաձուլելով արվեստը, նկարչությունը, պարը և փիլիսոփայությունը: Այս տարի փայլուն կերպով թատրոնը մասնակցել է «Սպիտալ գիշերները Պերմում» փառատոնին:

Театр “Мигр” принял участие в Международном театральном фестивале в Лос-Анджелесе Калифорнии. На фестивале театр представил спектакли “10 заповедей Комитаса” и “Цвета”. Как рассказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net художественный руководитель театра Цолак Млке-Галстян, они предстали перед американским зрителем 8 раз, с 8 по 11 сентября. Театр выступил в городах: Калабасас, Вентура и Лос-Анджелес. Помимо выступлений художественный руководитель театра провел мастер-классы для армянских детей, которые состоялись в армянской хореографической школе, в высшей школе Калабасаса, а в вузе Вентуры прочитал лекцию для студентов.
Цолак Млке-Галстян отметил, что организационный комитет фестиваля попросил их предоставить право использования фотографий театра для своих стендов. Также было достойно внимания то, что после спектакля “Цвета” один из зрителей пожертвовал денежную сумму и взамен забрал одно из изображений, созданных красками во время спектакля. По завершении фестиваля театр “Мигр” получил диплом за “Лучшее участие”.
На Международном театральном фестивале в Калифорнии Армения принимала участие впервые и театр в Калифорнию поехал по приглашению председателя фестиваля Джо Перраккио и руководителя Форума армянского драматического искусства (Armenian Dramatic Arts Alliance-ADAA) – Бианки Багатурян. В фестивале участвовали театры и театральные труппы Армении, Грузии, Чехии, Латвии, России, США, Канады, Франции, Шотландии и др. стран.
Театр “Мигр” основан в 2003 году Цолаком Млке-Галстяном и его сестрой Шогакат Млке-Галстян. Они работают в стиле Contemporary Dance и пластического театра. За эти годы театр удостоился многочисленных премий и грамот в рамках многих театральных фестивалей в Европе, Азии, СНГ и США, однако он ни разу не стал обладателем главной театральной премии на своей родине.