Սեպտեմբերի 24-ին մեկնարկում են «Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ 2011» մրցումների հայաստանյան որակավորումները։ Մրցումների նախաձեռնողն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը EDGE gaming ընկերության համագործակցությամբ։EDGE gaming ընկերությունը, որը զբաղվում է խաղերի ասպարեզում մրցումների կազմակերպմամբ և իրականացմամբ, գնել է «Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ 2011»-ի մասնակցության իրավունքը։
EDGE gaming ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Անահիտ Գրիգորյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ մրցումների արդյունքում 2 լավագույն մասնակից կմեկնի Փարիզ՝ մասնակցելու աշխարհի գավաթին։
Հայաստանյան որակավորումների առաջին փուլը կանցկացվի սեպտեմբերի 24-25-ը «Նեքսուս» խաղային ակումբում, որի ընթացքում մասնակիցները կմրցեն FIFA 11, PES 2011 և Call Of Duty: MW2 մարզաձևերում։ Իսկ հոկտեմբերի 1-2ը,Կոնգրես հյուրանոցում կայացող 2-րդ փուլի ժամանակ, մասնակիցները կմրցեն Counter-Strike 1.6 մարզաձևում։
Մրցումներին մասնակցելու համար պարտադիր է գրանցվել EDGE gaming ընկերության կայքում և վճարել 5000 դրամ մասնակցության վճար։
Անահիտ Գրիգորյանի խոսքով՝ ակնկալվում է 120-150 մասնակից։ Ըստ նրա՝ մրցումների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծ է։ «Աշխարհի գավաթը միջազգային հեղինակավոր, եթե ոչ ամենահեղինակավոր մրցումն է։ Այն շատ սիրված և սպասված է խաղացողների կողմից։ Աշխարհի գավաթի մարզաձևերը 10-ն էին, որոնցից գավաթի ժամանակ մրցելու համար մենք ընտրել ենք FIFA-ն։ Այն Հայաստանում ամենասիրված խաղերից մեկն է»,- նշեց նա։
Աշխարհի գավաթին ներկայացվող մարզաձևերի մի մասը սպորտային սիմուլյատորներ են, մյուս մասը FPS (First Person Shooter) ժանրի։ Հայաստանյան որակավորման փուլերից առաջինի ժամանակ մրցակիցները կմրցեն PlayStation-ներով, իսկ 2-րդ փուլում սովորական համակարգիչներով։
Հայաստանյան որակավորումների մրցանակային ընդհանուր ֆոնդը կազմում է 3 միլիոն դրամ։
«Էլեկտրոնային սպորտի աշխարհի գավաթ»-ն առաջին անգամ անց է կացվել Ֆրանսիայում։ Իսկ 2003թ-ից մրցումներն անցկացվում են մեծ մասշտաբով։ Այս տարի մրցումներին մասնակցում է 50 երկիր։

19 Сентябрь 2011 - 11:07 AMT
24 сентября стартуют квалификационные этапы соревнования “Кубок мира по электронному спорту”. Инициатор соревнований – компания “АрменТел” совместно с компанией “EDGE gaming”.
Компания “EDGE gaming”, занимающаяся организацией и проведением конкурсов и соревнований, приобрела право участия в соревновании “Кубок мира по электронному спорту”.
Ответственная по общественным связям компании “EDGE gaming” Анаит Григорян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметила, что два лучших участника поедут в Париж для участия в Кубке мира.
Первый тур квалификационных этапов в Армении стартует 24 и 25 сентября в игровом клубе “Нексус”, в ходе которого участники будут соревноваться в таких видах спорта, как FIFA 11, PES 2011 и Call Of Duty, MW2. А 1-2 октября во время проведения второго тура в гостинице “Конгресс” будут организованы соревнования по Counter-Strike 1.6. Для участия в соревнованиях необходимо зарегистрироваться на сайте компании “EDGE gaming” и заплатить взнос в размере 5000 драмов.
По слова Анаит Григорян, ожидается участие 120-150 человек. Интерес к соревнованиям огромен: “Кубок мира – это чуть ли не самое престижное мероприятие мира. В нем присутствуют 10 видов электронного спорта, из которых для кубка мы выбрали FIFA. Это одна из самых любимых игр в Армении”.
Часть видов спорта – спортивные симуляторы, а часть – жанра FPS (First Person Shooter). Во время первого тура участники будут соревноваться посредством PlayStation, а во втором туре – компьютеров. Фонд составляет 3 миллиона драмов.
Впервые “Кубок мира по электронному спорту” был проведен во Франции. А с 2003 года соревнования проводятся крупномасштабно. В этом году в мероприятии примут участие 50 стран мира.