Անկախության տոնին նվիրված «Հերոսական բալլադ» համերգ-ներկայացման ընթացքում հայ կոմպոզիտորների մեծարժեք դասական ստեղծագործություններից ընտրված հատվածների ուղեկցությամբ հանդիսատեսին կներկայացվեն հայոց պատմության առանցքային դրվագները: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց համերգ-ներկայացման բեմադրող ռեժիսոր Արամ Սուքիասյանը:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի (գեղ. ղեկավար արվեստի վաստակավոր գործիչ Էդուարդ Թոփչյան) կատարմամբ համերգը կսկսվի Երվանդ Երկանյանի «Հերոսական Ռապսոդիայով», որը գրվել է հատուկ այս համար կշարունակվի Ա. Տերտերյանի երրորդ սիմֆոնիայի հատվածով, Ալ. Աճեմյանի, Ղ. Սարյանի, Է. Հովհաննիսյանի, Ե. Երկանյանի, Ա. Խաչատրյանի, Մ. Եկմալյանի, Է.Միրզոյանի, Կոմիտասի, և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով և կեզրափակվի Ռոբերտ Ամիրխանյանի` Անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ գրված «Ծնրադիր երդվում եմ քեզ» երգով, որը կատարելու է Գևորգ Հակոբյանը:
Կենդանի հնչողությամբ ստեղծագործությունները կկատարեն Հայաստանի պետական ակադեմիական երգչախումբը (գեղ. ղեկավար ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Հովհաննես Չեքիջյան), Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պատվո պահակախմբի փողային նվագախումբը (գեղ. ղեկավար Արմեն Պողոսյան), իսկ Հայաստանի պետական «Բարեկամություն» անսամբլը (գեղ. ղեկավար ՀՀ ժողովրդական արտիստ Նորայր Մեհրաբյան) և Թաթուլ Ալթունյանի անվան Հայաստանի երգի-պարի պետական անսամբլը (գեղ. ղեկավար ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Ալթունյան) կկատարեն խորեոգրաֆիկ համարները:
Նախագծի իրականացման տնօրեն Արման Ծատուրյանն էլ իր հերթին նշեց, որ 100-ից ավելի մարդ է աշխատել, որից 52-ը Ֆրանսիայից:
Համերգ-ներկայացումը կուղեկցվի եռաչափ գրաֆիկայով: Հրապարակը եզերող շենքերը պարբերաբար կվերածվեն էկրանների և դասական երաժշտության հնչյունների ներքո կցուցադրվեն դրվագներ հայ ժողովրդի և անկախ պետականության 20 տարիների պատմությունից:
Համերգ-ներկայացումն ուղեկցվելու է նաև շատրվանների ցուցադրությամբ: Շատրվանները ծառայելու են որպես ջրային էկրաններ, տեղադրվելու են նոր, շարժական շատրվաններ:

В ходе шоу “Героическая баллада”, посвященного 20-летию независимости РА, в сопровождении отрывков из классических произведений армянских композиторов будут представлены основные эпизоды и вехи истории Армении. Об этом во время беседы с журналистами сказал режиссер-постановщик шоу Арам Сукиасян.
В исполнении Государственного филармонического оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) концерт начнется отрывком из Второй симфонии А. Тертеряна и продолжится произведениями А. Ачемяна, К. Сарьяна, Э. Ованнисяна, А. Хачатуряна, М. Екмаляна, Э. Мирзояна, Э. Багдасаряна, Е. Ерканяна, А. Бабаджаняна, Комитаса, А. Арутюняна, А. Айвазяна, Карваренца и завершится песней “На коленях приношу клятву”, написанной Робертом Амирханяном специально к 20- летию провозглашения независимости Армении. Песню исполнит Геворк Акопян.
На концерте с живым исполнением выступят Государственный академический хор Армении (художественный руководитель – народный артист СССР Ованнес Чекиджян), Духовой оркестр президентского полка РА (художественный руководитель – Армен Погосян), а Государственный ансамбль “Дружба” (художественный руководитель – народный артист РА Норайр Меграбян) и Государственный ансамбль песни и пляски Армении им. Татула Алтуняна (художественный руководитель – заслуженный деятель искусства РА Жирайр Алтунян) исполнят хореографические номера. Руководитель реализации проекта Арман Цатурян, в свою очередь, отметил, что более 100 человек участвовало в организационных работах, 52 из которых приехали из Франции.
Как сообщили организаторы концерта PanARMENIAN.Net шоу будет сопровождаться трехмерной графикой на зданиях на Площади Республики, фонтаны будут служить своеобразными водяными экранами, будут установлены новые передвижные фонтаны.