Samsung ընկերությունը մտադիր է իր բջջային օպերացիոն հարթակ Bada-ն 2012-ին դարձնել բաց կոդով հարթակ։ Այս մասին հաղորդում է Mashable-ը։Ընկերությունը պլանավորում է նաև Bada-ն այնպիսի հարթակ դարձնել, որը կծառայի ոչ միայն սմարթֆոններին, այլ սմարթ հեռուստացույցներին։
Այս մասին լուրը սակայն ընկերությունը դեռ չի հաստատել։ Լուրերը տարածվեցին միանգամից այն բանից հետո, երբ Google-ը գնեց Motorola Mobility-ն։ Այս քայլով Google -ն Android սմարթֆոն արտադրողներին գցեց անհարմար իրավիճակում։ Սա նշանակում է, որ Google-ը պետք է մրցակցի իր իսկ Android պլատֆորմով աշխատող սմարթֆոն արտադրող այլ ընկերությունների հետ։
Վերջերս, լուրեր էին տարածվել այն մասին, թե Samsung-ը պատրաստվում է գնել MeeGo կամ WebOS հարթակները։ Սակայն շուտով ընկերությունը ժխտեց այս մասին լուրերը։ HTC-ն և Samsung-ն Android սմարթֆոններ արտադրող ամենամեծ ընկերություններն են։
Samsung-ի ռազմավարությունը կարծես այլ է, չնայած ընկերությունը նշել էր, որ մտադիր չէ նոր օպերացիոն հարթակ գնել։ Դե իսկ Bada-ն, որը չի եղել հաջողակ և հանրաճանաչ հարթակ՝ վերափոխվելով բաց կոդով ծրագրի, հնարավոր է գրավի սմարթֆոնների շուկայում իր տեղն ու դերը։

20 Сентябрь 2011 - 12:27 AMT
Компания Samsung намерена в 2012 году превратить платформу Bada в программу с открытым кодом. Об этом сообщает Mashable. Компания также планирует предложить Bada в качестве новой платформы для смартфонов и “умных телевизоров”.
Но эти слухи пока не подтвердили в компании. Эти сведения распространились сразу после того, как компания Google приобрела Motorola Mobility. Этим ходом Google поставил производителей смартфонов Android в неприятное положение. Это означает, что Google будет конкурировать с компаниями, производящими смартфоны, работающие на платформе для Android.
В последнее время много говорилось о том, что Samsung собирается приобрести платформы MeeGo или WebOS. Однако, вскоре в компании опровергли эти слухи.
HTC и Samsung – самые крупные производители Android.
Стратегия Samsung несколько непонятна, хотя компания и заявила, что не намерена покупать новую платформу. Ну а Bada, не являющаяся известной и удачной платформой, перевоплотившись в программу с открытым кодом, возможно, завоюет вполне заслуженные ею место и роль на рынке смартфонов.