Այսօր` սեպտեմբերի 20-ին կայացավ Երևանի Մատենադարանի նոր մասնաշենքի բացման արարողությունը: Բացմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն, Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ն, բարձրաստիճան հոգևոր և պետական այրեր:
Բացման արարողությունը սկսվեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից շենքի անցկացված օրհնության կարգից: Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը իր ելույթում նշեց, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Մատենադարանը մեծ թռիչք ունեցավ, իսկ նոր մասնաշենքը դրա ապացույցն է: Թամրազյանը նաև շեշտեց, որ վերջին տարիներին ինստիտուտը համալրվել է 1400-ից ավելի ձեռագրերով, որը կարծես, փոքր Մատենադարան է:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ողջունելով բոլոր ներկաներին, ասաց, որ Երևանը հարուստ է գեղեցիկ շինություններով, սակայն Մատենադարանն անմրցակից է, այն հայերի համար ամեն ինչ է` մշակույթ, պատմություն, կենսագրություն, ծննդյան վկայական:
Մատենադարանի նոր մասնաշենքի կառուցումը սկսվեց 2.5 տարի առաջ, ճարտարապետն է Արթուր Մեսչյանը: Այն բաղկացած է 5 հարկից, ունի ժամանակակից տեխնիկայով զինված վերականգնման կենտրոն, ձեռագրատուն, արխիվ, 2 ընթերցասրահ: Շենքի կառուցման համար պահանջվել է 14 մլն դոլոր գումար, որից 10 մլն-ը տրամադրել է Ռուսաստանում ապրող գործարար Սերգեյ Համբարձումյանը:

20 Сентябрь 2011 - 12:59 AMT
Грачия Тамразян: Сокровищница Матенадарана за последние годы пополнилась более чем 1400 рукописными манускриптами.
20 сентября состоялась церемония открытия нового корпуса Матенадарана.
На церемонии присутствовали президент РА Серж Саргсян, президент НКР Бако Саакян, Католикос всех армян Гарегин Второй, Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый, высокопоставленные духовные и государственные лица.
Открытие корпуса началось с церемонии благословения здания Католикосом всех армян. Директор Матенадарана Грачия Тамразян в своей речи отметил, что в течение последних лет Матенадаран претерпел большие положительные перемены, а новый корпус – свидетельство тому. Он также заметил, что сокровищница Матенадарана пополнилась еще 1400 рукописными манускриптами.
Президент РА Серж Саргсян, поприветствовав присутствующих, сказал, что Ереван богат красивыми зданиями, однако Матенадаран – вне конкуренции. Он является для армян воплощением культуры, истории, биографией, свидетельством о рождении.
Строительство нового корпуса Матенадарана началось 2,5 года назад, его архитектором является Артур Месчян. Здание имеет 5 этажей, технически оборудованный современный реставрационный центр, архив, 2 читальных зала. На строительство здания потребовалось 14 млн долларов, 10 млн из которых предоставил российский предприниматель Сергей Амбарцумян.