Աշխարհի լավագույն թենիսիստները դժգոհ են մրցույթների խիտ ժամանակացույցից և կարող են մոտ ժամանակներս գործադուլ հայտարարել: Այդ մասին հայտնել է Էնդի Մարեյը (Անգլիա), որը ATP վարկանիշում չորրորդ տեղն է զբաղեցնում:
Վերջին տարիների ընթացքում համաշխարհային թենիսի որոշ աստղեր, այդ թվում` իսպանացի Ռաֆայել Նադալը, անդադար քննադատում են Պրոֆեսիոնալ թենիսիստների ասոցիացիային (ԱՏՊ) և Թենիսի միջազգային ֆեդերացիային (ITF) ժամանակացույցը թեթևացնելու հարցում ցանկություն չցուցաբերելու համար, որի չափազանց ծանրաբեռնվածությունը հաճախ բարձրացնում է մարզիկների` վնասվածք ստանալու հավանականությունը:
«Ես խոսել եմ որոշ թենիսիստների հետ, և նրանք չեն վախենում գործադուլ հայտարարել: Հուսանք, որ բանը գործադուլին չի հասնի, սակայն մարզիկները դիտարկում են նման հնարավորությունը»,- Մարեյի խոսքն է մեջբերում mk.ru-ն:
Հոկտեմբերին թենիսիստները հանդիպում կանցկացնեն Շանհայում, որտեղ կքննարկեն թենիսային ղեկավարության վրա ճնշման հնարավոր միջոցները: Այն հարցին, թե արդյոք Չինաստանում կբարձրացվի գործադուլի կամ բոյկոտի թեման, Մարեյը դրական պատասխան է տվել:
2012 թվականին ATP օրացույցը կկրճատվի երկու շաբաթով, սակայն պարտադիր առաջնությունների (Մեծ Սաղավարտի չորս սերիա, ինը «Մասթերսներ» և որոշակի քանակությամբ մեկ կարգով ցածր մրցույթներ) քանակը չի կրճատվել:

20 Сентябрь 2011 - 13:10 AMT
Лучшие теннисисты мира недовольны плотным календарем соревнований и могут в ближайшее время объявить забастовку. Об этом заявил Энди Маррей (Англия), который в рейтинге АТР занимает четвертое место.
На протяжении последних лет некоторые звезды мирового тенниса, включая испанца Рафаэля Надаля, неустанно критикуют Ассоциацию теннисистов-профессионалов (АТР) и Международную теннисную федерацию (ITF) за нежелание разгрузить календарь, чрезмерная насыщенность которого часто приводит к повышенному травматизму спортсменов.
“Я разговаривал с некоторыми теннисистами, и они не побоятся устроить забастовку. Будем надеяться, что до этого не дойдет, но, уверен, игроки рассматривают такую возможность”, – передает слова Маррея mk.ru.
В октябре теннисисты проведут встречу в Шанхае, на которой обсудят возможные меры давления на теннисное руководство. Отвечая на вопрос, будет ли в Китае поднята тема забастовки или бойкота, Маррей сказал, что да. В 2012 году календарь АТР будет сокращен на две недели, однако количество обязательных турниров – четыре серии Большого Шлема, девять "Мастерсов" и определенное число рангом ниже – сокращено не было.