Աշխարհի լավագույն թենիսիստները դժգոհ են մրցույթների խիտ ժամանակացույցից և կարող են մոտ ժամանակներս գործադուլ հայտարարել: Այդ մասին հայտնել է Էնդի Մարեյը (Անգլիա), որը ATP վարկանիշում չորրորդ տեղն է զբաղեցնում:
Վերջին տարիների ընթացքում համաշխարհային թենիսի որոշ աստղեր, այդ թվում` իսպանացի Ռաֆայել Նադալը, անդադար քննադատում են Պրոֆեսիոնալ թենիսիստների ասոցիացիային (ԱՏՊ) և Թենիսի միջազգային ֆեդերացիային (ITF) ժամանակացույցը թեթևացնելու հարցում ցանկություն չցուցաբերելու համար, որի չափազանց ծանրաբեռնվածությունը հաճախ բարձրացնում է մարզիկների` վնասվածք ստանալու հավանականությունը:
«Ես խոսել եմ որոշ թենիսիստների հետ, և նրանք չեն վախենում գործադուլ հայտարարել: Հուսանք, որ բանը գործադուլին չի հասնի, սակայն մարզիկները դիտարկում են նման հնարավորությունը»,- Մարեյի խոսքն է մեջբերում mk.ru-ն:
Հոկտեմբերին թենիսիստները հանդիպում կանցկացնեն Շանհայում, որտեղ կքննարկեն թենիսային ղեկավարության վրա ճնշման հնարավոր միջոցները: Այն հարցին, թե արդյոք Չինաստանում կբարձրացվի գործադուլի կամ բոյկոտի թեման, Մարեյը դրական պատասխան է տվել:
2012 թվականին ATP օրացույցը կկրճատվի երկու շաբաթով, սակայն պարտադիր առաջնությունների (Մեծ Սաղավարտի չորս սերիա, ինը «Մասթերսներ» և որոշակի քանակությամբ մեկ կարգով ցածր մրցույթներ) քանակը չի կրճատվել:

Leading men's tennis players could go on strike if the ATP schedule is not reformed, claimed world number four Andy Murray.
The 24-year-old Scot told the BBC that he had held several talks with other players at the US Open and they would be discussing the matter further at the Shanghai Masters early next month. Matters came to a head at the US Open where rain forced some players such as Spanish star Rafael Nadal to play matches on three successive days then have one day off and travel to Europe to play Davis Cup.
The players were also incensed by the announcement last year by ATP chief executive Adam Helfant, who has since decided to leave the governing body, that the Paris Masters and the World Tour Finals would be played back-to-back, so two weeks have been saved in the 2012 ATP calendar.
However, Murray made clear the players' patience was wearing thin. "It's (a strike) a possibility. I know from speaking to some players they're not afraid of doing that (striking)," said Murray, who was beaten by Nadal in the US Open semi-finals. "Let's hope it doesn't come to that but I'm sure the players will consider it."
Murray, who is still without a Grand Slam title but this year reached the Australian Open final and the last four of the other three, was adamant that their voices had to be heard and that a strike or boycott will be discussed in Shanghai.