Հայաստանը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում 1991-ից մինչ օրս գրանցել է մեծ աճ։ Տեղեկատվության անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանի կարծիքով Հայաստանը ՏՏ ոլորտում աննախադեպ աճ է գրանցել:
«Մենք եղել ենք աշխարհից հետ ընկած։ 1991-ին Հայաստանն անգամ էլեկտրականություն չուներ, իսկ այսօր մենք արդեն հեռահաղորդակցությունների ոլորտում ամենադինամիկ աճող երկիրն ենք ճանաչվել։ Այս փաստին նպաստել է, իհարկե, բջջային և ինտերնետ կապի արագ տեմպերով աճը»,-ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Ըստ Սամվել Մարտիրոսյանի՝ ամենանշանավոր իրադարձություններից է ինտերնետի՝ որպես նոր քաղաքացիական հասարկության ձևավորումը։ «Ինտերնետը ստեղծել է նոր տեղեկատվական դաշտ։ Նրա զարգացումը բերել է հասարակության ակտիվությանը այն ոլորտներում, որոնք նախկինում նեղ խմբերի ձեռքում էին։ Այսօր հասարկությունը և՛ ԶԼՄ է, և՛ քաղաքացիական հասարկություն է։ Հասարակական կազմակերպություններն ավելի մոտ են դարձել ժողովրդին»,-նշեց նա։
Խոսելով տեղեկատվական անվտանգության մասին՝ Սամվել Մարտիորոսյանն ընդգծեց, որ սկիզբը քարոզչական կոշտ պատերազմն էր, որը անկանոն էր և շատ անհասկանալի ձևով էր ընթանում։ «Այսօր մեր հարևան երկրների հետ քարոզչական հակամարտությունը դարձել է առօրյա կյանքի մի մասը։ Եվ ընդհանրապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաները դարձել են առօրյա կյանքի մաս և էլիտար բնույթ չեն կրում։ ՏՏ-ն թույլ է տալիս Հայաստանին լինել ամբողջ աշխարհի մի մասը»,-ավելացրեց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Սամվել Մարտիրոսյանը Հայաստանի ՏՏ ոլորտի մոտակա ապագայում տեսնում է էլեկտրոնային կոմերցիայի սկիզբը, սակայն որն էլ կունենա իր ինչպես դրական, այնպես էլ բացասական դերը։
«Ինտերնետը դառնալու է ոչ թե քաղաքական քարոզչություն անելու կամ զրույցների գործիք, այլև ֆինանասական ոլորտ։ Այն հիմա էլ այդպիսին է, սակայն զանգվածային բնույթ չի կրում դեռ։ Հայաստանում կա բնակչության մի մեծ զանգված, որն ինտերնետային կրթվածություն չունի և սկսելով օնլայն առևտուր, այդ զանգվածը գումարներ է ծախսելու և կորցնելու»,-ավելացրեց Սամվել Մարտիրոսյանն ի նկատի ունենալով, որ եթե օգտագործողի համակարգչի վրա վնասակար տրոյան վիրուս կա, իսկ մարդը օնլայն առևտուր է անում, ապա կարող է կորցնել իր ողջ գումարները համակարգչի անվտանգության մասին չիմանալու պատճառով։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում մեծ քանակի ոչ լիցենզիոն ծրագրեր են օգտագործում, ինչը վնասկար է. «Մեզ մոտ ինտերնետը ոչ բնականոն է զարգացել, երկար ժամանակ չի եղել և միանգամից է տարածվել՝ առանց մարդկանց համապատասխան կրթության»։

21 Сентябрь 2011 - 07:14 AMT
Армения в сфере информационных технологий по сравнению с 1991 годом достигла больших результатов. По мнению эксперта по вопросам информационной безопасности Самвела Мартиросяна, сфера ИТ в Армении претерпела значительный прогресс.
“Мы сильно отставали в этом вопросе от всего мира. В 1991 году в Армении не было даже электричества, а сегодня наша страна признана одной из стран с быстро развивающейся сферой ИТ и телекоммуникаций. Этому, конечно, содействовало быстрое развитие мобильной и Интернет связи”, – сказал Самвел Мартиросян.
По словам Самвела Мартиросяна, одним из важнейших событий является формирование Интернета в качестве нового гражданского общества: “Интернет создал новое информационное поле. Его развитие привело к повышению активности общества в данной сфере. Сегодня общество – это и СМИ, и гражданское общество. Общественные организации стали ближе к народу”, – отметил он.
Говоря об информационной безопасности, Самвел Мартиросян подчеркнул, что вначале была жесткая агитационная борьба, протекающая хаотично и непонятно: “Сегодня информационное противостояние нашим соседним странам стало обычным делом. Да и вообще, ИТ стали неотъемлемой частью нашей жизни, они уже давно не являются элитарными. ИТ позволяют Армении чувствовать себя частью всего мира”.
Ближайшее будущее сферы ИТ в Армении Самвел Мартиросян видит в электронной коммерции, у которой есть как положительные стороны, так и отрицательные.
“В скором времени Интернет станет не только инструментом для политических агитаций или просто переписки и бесед, он станет финансовой сферой. Он и сейчас является таковым, но пока это не носит массовый характер. В Армении очень много людей, которые не получили соответствующего образования, они недостаточно владеют Интернетом и в процессе онлайн-торговли могут потерять огромную часть финансов”, – добавил Самвел Мартиросян. Он привел такой пример: если компьютер пользователя заражен “троянским вирусом”, а он не знает об этом и занимается онлайн-торговлей, то может потерять все свои средства из-за незнания данного факта.
По его словам, очень многие в Армении используют нелицензионные программы, что довольно опасно: “У нас Интернет начал развиваться спонтанно, он сразу распространился, и многие не успели получить соответствующее образование”.