2011-ի Հայաստանի շախմատի չեմպիոն, գրոսմայստեր Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, որը անկախ Հայաստանի նման այսօր դարձել է 20 տարեկան, խոստովանել է, որ վերջին տարիներին հայ մարզիկներն աներևակայելի հաջողությունների են հասել:
«Հայաստանի հավաքականի ամենամեծ ձեռքբերումը 2006-ին Թուրինում տարած հաղթանակն էր, երբ մեր երկիրն առաջին անգամ դարձավ Համաշխարհային օլիմպիադայի հաղթող: Իսկ ինձ համար անմոռանալի էր Հայաստանի հավաքականի հետ աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսի նվաճումը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի ասել է շախմատիստը:
Հովհաննիսյանը շնորհավորել է բոլոր հայերին տոնի կապակցությամբ և մաղթել, որպեսզի Հայաստանը երբեք չբավարարվի ձեռք բերածով և մշտապես շարժվի առաջ:

2011 Armenian chess champion, grandmaster Robert Hovannisyan, who like the Republic of Armenia is celebrating his 20th birthday this year, confessed to outstanding success of Armenian chess players in recent years.
“The victory in 2006 World Chess Olympiad in Torino, Italy became the greatest achievement of Armenian team. To me, the greatest success was to be a part of Armenian team to win World Championship 2011,” the young grandmaster said.
Hovhannisyan congratulated the people of Armenia on independence anniversary wishing them to keep striving for further achievements.