Բաքվում կայանալիք բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությանը կմասնակցեն ռեկորդային քանակությամբ մարզիկներ՝ 685 բռնցքամարտիկ աշխարհի 127 երկրից:
Բաքվում անվտանգության հատուկ միջոցներ կձեռնարկվեն Հայաստանից ու Ռուսաստանից ժամանող բռնցքամարտիկների համար:
«Ես հատուկ այցելեցի Բաքու, խնդրեցի կազմկոմիտեին, որ մեզ տեղավորեն հատուկ հսկվող տարածքում: Մեզ ընդառաջեցին, իրենք էլ են շահագրգռված, որ առաջնությունն առանց միջադեպերի անցնի: Նույն մարզաբազայում մեզ հետ կբնակվի նաև Հայաստանի հավաքականը»,-Ռուսաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի տնօրեն Եվգենի Սուդակովի խոսքերն է մեջբերում sovsport.ru-ն:
Ռուսաստանի հավաքականի կազմում հանդես են գալիս երկու հայ բռնցքամարտիկներ՝ Դավիթ Հայրապետյանն ( 51ք/կ) ու Միշա Ալոյանը ( 56ք/կ): « Հայաստանի ու Ռուսաստանի հավաքականները կապրեն հատուկ պաշտպանված մարզաբազայում՝ քաղաքի սահմաններում: Պատճառները պարզ են, դրանք քաղաքական բնույթ են կրում: Թեև ազգամիջյան բացահայտ հակամարտությունը հայերի ու ադրբեջանցիների միջև արդեն ետևում է, մենք, այնուամենայնիվ, որոշեցինք ապահովագրվել»,-հավելել է Սուդակովը:

В чемпионате мира по боксу в Баку примет участие рекордное число спортсменов в истории международной ассоциации бокса – 685 боксеров из 127 стран.
В Баку особые меры безопасности будут соблюдаться для боксеров из Армении и России.
“Я специально летал в Баку, просил оргкомитет поселить нас на особо охраняемой территории. Мне пошли навстречу, там сами заинтересованы в том, чтобы чемпионат прошел без эксцессов. На этой же базе, например, во время турнира будет жить и сборная Армении”, – передает слова директора Федерации бокса России Евгения Судакова sovsport.ru.
В составе сборной России на чемпионате мира выступят армянские боксеры Давид Айрапетян (в/к 51) и Миша Алоян (в/к 56). “По договоренности с Федерацией бокса и спортивным руководством Азербайджана, во время чемпионата мира сборные Армении и России будут жить отдельно от остальных команд – на особо охраняемой спортивной базе, находящейся в пределах города. Причины понятны, они носят политический характер. Хотя времена открытого этнополитического конфликта между армянами и азербайджанцами уже позади, мы решили все-таки на всякий случай подстраховаться”, – добавил Судаков.