Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին օրենք է ստորագրել, որը փոփոխություններ է ներմուծում հանրապետության մի շարք իրավական նորմերի մեջ և ամրապնդում անվտանգության ապահովման համակարգը զանգվածային միջոցառումների, մասնավորապես` Եվրոպայի ֆուտբոլի 2012թ. առաջնության ժամանակ: Սակայն, օրենքի համաձայն, մարզադաշտերում թույլատրվում է գարեջուր վաճառել, ինչից լեհական երկրպագուները նախկինում զրկված էին:
Ինչպես նշում է Լեհաստանի ՆԳՆ-ը, հատուկ օրենքը «թույլ է տալիս զանգվածային միջոցառումների ժամանակ թույլ ալկոհոլային խմիչք վաճառել և օգտագործել», բայց թույլտվություն ստանալու դեպքում: «Բարձր ռիսկայնության հանդիպումների ժամանակ նման հնարավորություն չի լինի»,- զգուշացնում է գերատեսչությունը:
Բացի դրանից, առավել խիստ միջոցներ են ներմուծվում վտանգի մասին կեղծ նախազգուշացումների, գնված տոմսին հակառակ տրիբունաների միջև տեղափոխվելու, վտանգավոր առարկաներ կրելու, ինչպես նաև անօրինաբար մարզադաշտ խուժելու համար, հաղորդում է itar-tass.com-ը:
Անվտանգության նորմերը խախտելու դեպքում կարող է պատժվել նաև կազմակերպիչը, որը չի ապահովել հասարակական կարգի պատշաճ հսկողություն, բժշկական սպասարկում կամ օբյեկտների` նորմերին համապատասխան տեխնիկական վիճակ: Եթե կազմակերպիչը չի կատարել պահանջները և զանգվածային միջոցառումների մասնակիցների կյանքին կամ առողջությանը վտանգ է սպառնում, ապա խաղը կարող է ընդհատվել:
Լեհաստանում 2012թ. հունիսի 8-ից հուլիսի 1-ը Վրոցլավում և Պոզնանում կկայանան Եվրոպայի առաջնության նախնական փուլի երեք հանդիպումներ, Գդանսկում` նույն փուլի ևս երեք հանդիպումներ և մեկ քառորդ եզրափակիչ հանդիպում: Վարշավան կընդունի խմբային փուլի երեք հանդիպում, մեկ քառորդ եզրափակիչ և մեկ կիսաեզրափակիչ: Առաջնության մնացած հանդիպումները կկայանան Ուկրաինայում:

23 Сентябрь 2011 - 04:59 AMT
Во время чемпионата Европы по футболу 2012 года в Польше на стадионах будет разрешено продавать пиво
Президент Польши Бронислав Коморовский подписал закон, вносящий поправки в ряд правовых норм республики, которые укрепляют систему обеспечения безопасности массовых мероприятий, в частности во время чемпионата Европы по футболу 2012 года. Но по закону разрешается на стадионах продавать пиво, которого ранее польские болельщики были лишены.
Как подчеркивает МВД Польши, спецзакон "позволяет продавать и употреблять во время массовых мероприятий слабоалкогольные напитки", но только при получении разрешения. "На матчах повышенного риска такой возможности не будет", – предупреждает ведомство.
Кроме этого, вводятся более суровые меры наказания за фальшивое предупреждение об опасности, перемещение между трибунами вопреки купленному билету, ношение при себе опасных предметов, а также незаконное вторжение на стадион, передает itar-tass.com.
В случае нарушений норм безопасности наказан может быть и организатор, не обеспечивший должного уровня охраны общественного порядка, медицинского обслуживания или соответствующего нормам технического состояния объектов. Если организатор не выполнил требования и появляется угроза для жизни или здоровья участников массовых мероприятий воевода может прервать матч.
В Польше чемпионат мира с 8 июня по 1 июля Вроцлав и Познань примут по три матча предварительного этапа, в Гданьске состоятся три матча той же стадии и одна четвертьфинальная встреча. Варшава примет три матча группового этапа, один четвертьфинал и один полуфинал. Остальные матчи чемпионата состоятся в Украине.