Երեկ կայացած Facebook-ի նախագծողների կոնֆերանսի ժամանակ նախագահ և հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը հայտարարել է գալիք շաբաթում գործարկվող Facebook-ի անձնական էջերի (profile) նոր ֆունկցիայի մասին, որը կոչվում է «Ժամանակացույց»։ Այս մասին հաղորդում է Inside Facebook-ը։
«Ժամանակացույց»-ը հասանելի կլինի թե՛ վեբ և թե՛ բջջային տարբերակների համար։ Այն հնարավոր է ֆիլտրել՝ ընտրելու համար, թե սեփական գործունեությունից որը ցուցադրել՝ վերջին գործունեությունը, անցած տարվա՞ թե մի քանի տարիների։ Օգտագործողները կարող են տեղադրել մեծ բաներային նկարներ իրենց անձնական էջերի վերևի՝ «Ժամանակացույց»-ի հատվածում։
Նոր «Ժամանակացույց»-ը վերածում է Facebook-ը մարդու կյանքի պատմությունը ներկայացնող օրագրի։ Հնարավոր կլինի նաև տեղադրել և ցուցադրել նորատեսակ թարմացումներ, ինչպես օրինակ՝ օգտագործողը սկսել է հարաբերություններ, ձեռք է բերել նոր տնային կենդանի կամ տեղափոխվում է այլ քաղաք։
Հատուկ ծրագրերի միջոցով օգտագործողը հնարավորություն ունի ցուցադրել, թե ինչ ուտեստ է այսօր պատրաստել։ Հիմնվելով մեկնաբանությունների և հավանությունների (Likes) քանակի վրա՝ Facebook-ն ավտոմատ կերպով ընտրելու է, թե ինչը ցուցադրի «Ժամանակացույց»-ում։ Օգտագործողը կարող է խմբագրել այն՝ թաքցնելով որոշ գործունեություններ։
«Ժամանակացույցը» ծառայելու է նաև երաժշտություն, տեսանյութեր և այլ ֆորմատի բովանդակություն կիսելու համար։ Ամբողջովին Facebook-ը վերափոխող և թարմություն բերող «Ժամանակացույցը» կգործարկվի բոլոր օգտագործողների համար գալիք շաբաթվա ընթացքում։

At f8 developers conference Facebook’s CEO Mark Zuckerberg announced a new profile feature called “Timeline” that lets a user’s friends see their most important content from their entire time on Facebook, Inside Facebook reported.
Available on both the web and mobile versions of the site, Timeline can be filtered to show just recent content, content from the last year, or from multiple years all on one page. Users can set a big banner image to appear at the top of their Timeline, and expand or remove panels of content they want to feature or hide.
Users will also be able to use apps to generate “Reports” of specific types of content such as all the meals they’ve cooked. There are also new types of updates users can publish specifically for major life events such as getting a new pet, starting a relationship, or moving to a new city. Timeline will make the profile a much more engaging place and likely increase the amount of time users spend there.
Facebook will automatically choose content to show in Timeline based on Likes, comments, and other signals. To edit the Timeline, users can scroll through see hidden updates or look through a private activity log. They can then choose to make certain updates visible to friends in the Timeline.
The Timeline also features tabs for music, video, and other content types. Here users can view a collection of all the content of a certain type that a friend has consumed. The music tab will show all the songs a user has listened to and playlists they’ve published, while the video tab will show a user’s most watched film and their recently watched TV show episodes.