«Կինոաշուն-2011» ազգային կինոյի ամիս» ծրագիրը այս տարի մեկնարկելու է սեպտեմբերի 24-ին Գորիսի թատրոնի դահլիճում և ավարտվելու է հոկտեմբերի 28-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում Երևանում: Այն անցկացվելու է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո և նվիրվելու է ՀՀ անկախության 20-ամյա հոբելյանին:
Ծրագրի կազմակերպիչն է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը: Մեկ ամսվա ընթացքում Երևանում և բոլոր մարզերում ցուցադրվելու են խաղարկային, վավերագրական, անիմացիոն և այլ ֆիլմեր:
Բացման ֆիլմը լինելու է Արտակ Իգիթյանի «Վանա ծովուն արշալույսը»:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ այս տարի ընդլայնվել են ծրագրերը և աշխարհագրությունը: Բացի մարզկենտրոններից, ֆիլմեր են ցուցադրվելու նաև փոքր քաղաքներում և գյուղերում: Այս տարվա ծրագրում շեշտը դրված է վերջին 20 տարիների ընթացքում ստեղծված ֆիլմերի վրա, սակայն չի մոռացվելու հին հայկական կինոն: Հաշվի են առնվել նաև դիտողների ցանկությունը: Գևորգյանի խոսքով ծրագրի նպատակներից մեկն էլ մարզերում կինոդահլիճների և սրահների ցանցի ստեղծումն է:
Երևանում կինոցուցադրությունները կայանալու են բոլոր համայնքներում: Երևանյան ցուցադրությունները կայանալու են «Մոսկվա», «Նաիրի» կինոթատրոններում, «Նարեկացի» արվեստի միությունում, Սիրահարների այգում, Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնի քանդակների պուրակում և այլուր: Բոլոր ցուցադրությունները լինելու են անվճար:
Բացի ֆիլմերի ցուցադրություններից, ծրագրի շրջանակներում կայանալու են 3 գրքերի շնորհանդեսներ, որոնցից մեկը վերաբերելու է հայ կինոգործիչներին, մյուս երկուսը` Ռոբերտ Սահակյանցին և Դմիտրի Կեսայանցին, ինչպես նաև նշվելու են Դմիտրի Կեսայանցի 80-ամյա և Հովիկ Հախվերդյանի 75ամյա հոբելյանները:
Ծրագիրն իրականացնելու համար գլխավոր հովանավոր Ռուսաստանի հայերի միությունը տրամադրել է 25.000 դոլար, իսկ 3 մլն դրամ էլ հավանաբար հատկացնելու է ՀՀ մշակույթի նախարարը:

23 Сентябрь 2011 - 08:03 AMT
Программа “Киноосень-2011” – месяц национального кино” в этом году стартует 24 сентября в зале Горисского театра и завершится 28 октября в кинотеатре “Москва” Еревана. Она реализуется под патронажем президента РА Сержа Саргсяна и будет посвящена 20-летию независимости Армении.
Организатор программы – Национальный киноцентр Армении. В течение месяца в Ереване и во всех областях Армении будут показаны игровые, документальные и анимационные фильмы.
Программа откроется фильмом “Рассвет на озере Ван” Артака Игитяна.
Директор Национального киноцентра Армении Геворк Геворкян в беседе с журналистами сказал, что в этом году расширены и программы, и география “Киноосени”. Помимо областных центров, фильмы будут показаны и в небольших городах и деревнях. В программе этого года особый акцент сделан на фильмы, созданные в последние 20 лет, однако не будет забыто и старое армянское кино. Были учтены и пожелания кинозрителей. По словам Геворкяна, одной из целей программы является создание кинозалов и салонов в областях Армении.
В Ереване кинопоказы состоятся во всех административных округах: в кинотеатрах “Москва”, “Наири”, в Союзе искусств “Нарекаци”, в Парке влюбленных, в парке скульптур Центра искусства Гафесчян и т.д. Все показы будут бесплатными.
Также в рамках программы состоится презентация трех книг, одна из которых будет рассказывать об армянских деятелях кино, две другие – о Роберте Саакянце и Дмитрии Кесаянце, также будут отмечены 80-летие Дмитрия Кесаянца и 75-летие Овика Ахвердяна. Для реализации программы генеральный спонсор – Союз армян России, предоставил 25 000 долларов, и 3 млн драм, вероятно, предоставит Министерство культуры РА.