2012-ին Արցախի բոլոր զորամասերում մեկնարկելու է «Skype-ը զորամասերում» ծրագիրը։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց Արցախի կրթական հիմնադրամի տնօրեն Վլադիմիր Գրիգորյանը։ Ծրագրի նպատակն է զինվորների և նրանց հարազատների համար օնլայն ռեժիումով հանդիպումներ կազմակերպել։ Ըստ նրա ծրագիրը սկիզբ է առել դեռևս 2010-ի սկզբին։
«Ստեփանակերտի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոնն իր նոթբուքերով էր իրականացնում այս ծրագիրը։ Սակայն, այն պարբերաբար դադարեցնում էր գործունեությունը։ Այսօր արդեն կա Արցախի կառավարության որոշում, ըստ որի ծրագիրը 2012-ից մշտապես գործելու է»,-ասաց Վլադիմիր Գրիգորյանը։
Ծրագրի իրականացման համար Արցախի ներդրումային հիմադրամը 16 000 դոլարի վարկ է տրամադրել՝ շարժական համակարգչային կենտրոնի ստեղծման համար, որն ապահովված է լինելու ամենագնաց ավտոմեքենայով և 10 նոթբուքով։
Վլադիմիր Գրիգորյանի խոսքով՝ Արցախի ինտերնետ մատակարարները ի վիճակի չեն Արցախի ողջ տարածքն ապահովել ինտերնետով։ Այդ իսկ պատճառով Արցախի կրթական հիմնադրամը պայմանագիր է կնքելու ռուսական ինտերնետ մատակարարի հետ արբանյակային ուղիղ կապի հասանելություն ձեռք բերելու համար։
«Թուրքական մատակարարներն իհարկե ավելի ցածր գին էին առաջարկում, բայց մենք հրաժարվեցինք թուրքական ընկերության ծառայություններից։ Ընտրված մատակարարից մենք կունենանք առնվազն 20Մբ/վ արագությամբ ինտերնետ։ Նաև նախատեսում ենք զինվորների հետ աշխատելու փորձ ունեցող, սակայն զորացրված մեկ կամ երկու սպայի ընդունել աշխատանքի»,- ավելացրեց Վլադիմիր Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով, մինչ այժմ կրթական հիմնադրամը կազմակերպել է զորամասերում մի շարք դասընթացներ՝ ինչպես օգտվել համակարգչից և ինտերնետից։

В 2012 году во всех воинских частях Арцаха стартует программа «Skype в воинской части». Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор Образовательного фонда Арцаха Владимир Григорян. Цель программы – организация онлайн-встреч военнослужащих с родными. По его словам, реализация программы была начата еще в начале 2010 года.
«Эту программу с помощью своих ноутбуков реализует Центр развития ИТ Степанакерта. Однако, он периодически приостанавливал свою деятельность. В настоящее время уже есть решение правительства Арцаха, согласно которому программа с 2012 года будет действовать непрерывно», – сказал Владимир Григорян.
Для реализации программы Инвестиционный фонд Арцаха предоставил ссуду на сумму 16 000 долларов для создания мобильного компьютерного центра, который будет обеспечен вездеходом и 10 ноутбуками.
По словам Владимира Григоряна, компании, обеспечивающие Интернет в Арцахе, не в состоянии обеспечить всю территорию Арцаха Интернет-связью. По это причине Образовательный фонд Арцаха подпишет договор с российскими компаниями, обеспечивающими Интернет для прямой связи со спутником.
«Турецкие компании готовы были предоставить свои услуги по более низкой цене, но мы отказались от них. В итоге у нас будет Интернет со скоростью 20 Мб/с. Также планируется принять на работу офицера с опытом работы с военнослужащими», – добавил Владимир Григорян. По его словам, до сих пор Образовательный фонд организовывал в воинских частях компьютерные курсы, учил военнослужащих пользоваться Интернетом.