Այսօր կայացավ ռուսական «Яндекс» ընկերության «Яндекс.Новости» ծառայության սեմինարը ծառայության աշխատանքի մասին։ Սեմինարը կազմակերպվել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» և «Яндекс»-ի համագործակցության շրջանակում։
Սեմինարի ընթացքում «Яндекс.Новости»-ի` գործընկերների հետ աշխատանքի ծառայության ղեկավար Տատյանա Իսաևան և «Яндекс.Новости» ծառայության ղեկավար Լև Գերշենզոնը պատմեցին, թե ինչ ալգորիթմերով է աշխատում ծառայությունը և որոնք են ծառայության պլանները կապված Հայաստանի հետ։
Ըստ Տատյանա Իսաևայի, ընթերցողի համար միևնույն է, թե արդյոք լրատվական կայքը հանդիսանում է տրված ինֆորմացիայի առաջին տարածողը։ «Яндекс.Новости»-ի համար կարևոր է, որ տեղեկությունները լինեն ինֆորմատիվ, սկզբաղբյուրներից վերցված, թարմ, հղում ունենան և լինեն հավաստի։
Տատյանա Իսաևայի խոսքով` քանի որ ծառայությունն աշխատում է ալգորիթմերով, ալգորիթմը կարող է հավաստի համարել այն կայքի տարածած տեղեկությունը, որին մի քանի անգամ հղում են կատարել այլ կայքերը։ Ըստ նրա` հայկական լրատվամիջոցները միմյանց շատ հազվադեպ են հղում կատարում կամ էլ հղում են թաքնված կերպով` վերատպագրելով։
«Яндекс»-ի գլխավոր էջի վերևի մասում միշտ հայտնվում են այդ պահին վերջին 5 գլխավոր սյուժեները։ Լև Գերշենզոնն ասաց, որ դրանք ալգորիթմն ընտրում է մի քանի սկզբունքներով։ «Նախ և առաջ ալգորիթմը հաշվի է առնում ընթերցողի գտնվելու տարածաշրջանը։ Ապա կարևորում է գրագետ գրված նորությունը, ապա այդ պահի դրությամբ արդիականությունը, հաշվի է առնում նաև կարդացվածությունը և աղբյուրի կշիռը»,- նշեց նա։
Ըստ Տատյանա Իսաևայի, հաճախ այնպիսի վերնագրեր են հանդիպում, որոնք այլաբանական են և առաջին անգամ կարդալիս ընթերցողը չի կարող ընկալել` ինչի մասին է լինելու նյութը։ Տատյանա Իսաևայի խոսքով` «Яндекс.Новости»-ի ալգորիթմը առաջնային է համարում ցույց տալ այն վերնագրերը, որոնցում ավելի շատ են փաստերը։

23 Сентябрь 2011 - 14:03 AMT
24 сентября состоялся семинар службы “Яндекс. Новости” российской компании “Яндекс”. Семинар организован в рамках сотрудничества Центра по общественным связям и информации аппарата президента РА и компании “Яндекс”.
В ходе семинара руководитель Службы по работе с партнерами Татьяна Исаева и руководитель службы “Яндекс. Новости” Лев Гершензон рассказали, по какому алгоритму работает служба и какие у нее планы относительно Армении.
По словам Татьяны Исаевой, читателю все равно, какой сайт первым опубликовал информацию. Для службы “Яндекс. Новости” важно, чтобы сведения были содержательными, взятыми из первоисточника, свежими, имели ссылки и были достоверными.
По словам Татьяны Исаевой, поскольку служба работает по алгоритмам, алгоритм может посчитать достоверной информацию того сайта, на который уже несколько раз ссылались другие сайты. Она сказала, что армянские сайты редко ссылаются друг на друга, чаще тайно перепечатывают.
В верхней части главной страницы “Яндекса” всегда представляются 5 главных сюжетов на данный момент. Лев Гершензон сказал, что алгоритм выбирает по нескольким принципам: “Во-первых, алгоритм учитывает регион пользователей. Еще для него важно грамотное написание новостей, время обновления и вес источника”.
По словам Татьяны Исаевой, часто встречаются непонятные, двусмысленные заголовки, читатель не может понять о чем материал. Алгоритм “Яндекс. Новости” отбирает те заголовки, которые содержат как можно больше фактов.