Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության աշխատակիցները պատրաստ են երկրում ֆուտբոլի Եվրոպայի 2012թ. առաջնության անցկացման ժամանակ հնարավոր ահաբեկչական սպառնալիքների կանխմանը, պնդում է ՈՒԱԾ պետի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Խիմեյը:
Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության գլխավոր խնդիրը EURO-2012-ում հնարավոր ահաբեկչական ակտերի, ինչպես նաև պետական կամ հասարակական գործիչների կյանքի հանդեպ ոտնձգությունների նախազգուշացումն է: Եթե խոսենք առաջնությանը ՈՒԱԾ պատրաստականության մասին, ապա այն շատ բարձր է»,- Խիմեյի խոսքն է մեջբերում gazeta.ua-ը:
Պատասխանելով լեհական կողմի հետ համագործակցության մասին հարցին` Խիմեյը հաղորդել է, որ երկու երկրների հատուկ ծառայություններն ակտիվորեն փոխգործակցում են. «Մշտապես համատեղ մարզումներ են անցկացվում, այդ թվում` հատուկ ստորաբաժանումների` մեր «Ալֆայի» և Լեհաստանի Ներքին անվտանգության գործակալության Հակաահաբեկչական խմբի մասնակցությամբ»: Եվրոպայի 2012թ. առաջնությունը Ուկրաինայում և Լեհաստանում կկայանա հունիսի 8-ից հուլիսի 1-ը:

Сотрудники Службы безопасности Украины готовы к предотвращению возможных террористических угроз во время проведения в стране Чемпионата Европы по футболу 2012 года, утверждает первый заместитель главы СБУ Владимир Химей.
"Главная задача Службы безопасности Украины на EURO -2012 – предупредить возможные террористические акты, а также посягательство на жизнь государственных или общественных деятелей. Если говорить о готовности СБУ к турниру, то она очень высокая", – передает слова Химея gazeta.ua.
Отвечая на вопрос о сотрудничестве с польской стороной, Химей сообщил, что спецслужбы двух стран активно взаимодействуют: "Постоянно проводятся учения, совместные тренировки, в том числе, с привлечением спецподразделений – нашей "Альфы" и Антитеррористической группы Агентства внутренней безопасности Польши". Чемпионат Европы 2012 года в Украине и Польше пройдет с 8 июня по 1 июля.