Սեպտեմբերի 25-ին Երևանյան 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում կայանալու է համերգ, որին մասնակցելու է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան), Ֆրանսիացի Փոլ Մայերը (կլարնետ) և Ժիլբեր Օդենը (ֆագոտ), գերմանացի Դիմուտ Պոպպենը (ալտ), նորվեգացի Հեննինգ Քրագերուդը, (ջութակ): Համեգը ղեկավարելու է Փոլ Մայերը:
Համերգում հնչելու են Շտրաուսի Կոնցերտինո կլարնետի և ֆագոտի համար, Արվո Պյարտի "Fratres" ալտի, լարային նվագախմբի և հարվածայինների համար, Պաուլ Հինդեմիթի “Trauermusik” ալտի և լարային նվագախմբի համար,Վեբերի Ֆագոտի կոնցերտ, և Բրամսի Ջութակի կոնցերտը:
Փառատոնը բացվել է սեպտեմբերի 9-ին և շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 12-ը, գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը և Ալեքսանդր Չաուշյանը:Փառատոնին սպասվում են հայ կոմպոզիտերների ստեղծագործությունների պրեմիերաներ: Այն նվիրվում է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և նվագախմբի 85-ամյա հոբելյանին: Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո:

24 Сентябрь 2011 - 04:09 AMT
25 сентября в рамках Ереванского 5-го международного музыкального фестиваля состоится концерт, в котором примут участие Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян), Пол Майер (кларнет) и Жильбер Оден (фагот) из Франции, Демут Поппен (альт) из Германии, Хеннинг Крагеруд (скрипка) из Норвегии, оркестром будет руководить Пол Майер.
В концерте прозвучат “Концертино для кларнета и фагота” Штрауса, "Fratres" для альта и струнного оркестра Арво Пярта, “Trauermusik” для альта и струнного оркестра Пауля Хиндемита, Концерт для фагота Вебера и Концерт для скрипки Брамса.
Фестиваль открылся 9 сентября и продолжится до 12 октября. Художественные руководители фестиваля – Эдуард Топчян и Александр Чаушян. На фестивале прозвучат также премьеры произведений армянских композиторов. По слова Топчяна, целью фестиваля является создание музыкального праздника и представление искусства.
Фестиваль посвящен 20-летию провозглашения Независимости Армении, а также 85-летию оркестра и пройдет под патронажем первой леди РА Риты Саргсян.