Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ և Օրանժ Արմենիա ընկերությունները հայտնեցին իրենց մեկնաբանությունը կապված երեկ տարածված այն լուրերի հետ, թե անհայտ հաքերներն ապօրինի մուտք են գործել Հայաստանի երեք օպերատորների՝ ԱրմենՏելի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Օրանժ Արմենիայի տվյալների բազա և տիրանալով դրանց՝ վաճառում են բաժանորդների տվյալները։ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից հայտնում են, որ ընկերության տեղեկատվական բազաները պաշտպանված են հաքերների հնարավոր միջամտությունից: «Իսկ թե ինչ տվյալներ են հայտնվել ապօրինի շրջանառության մեջ և ինչ եղանակով, կպարզեն իրավապահ մարմինները համապատասխան վարույթի շրջանակներում»,-նշվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
Օրանժ Արմենիա ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց, որ Օրանժ-ի տվյալների բազայի անվտանգությունը առավելագույնս պաշտպանված է, իսկ բաժանորդների տվյալների պաշտպանությունը մշտական հսկողության ներքո է:
«Մեզ մոտ չի գրանցվել արտաքին աշխարհից որևէ ներթափանցում կամ ներթափանցման փորձ մեր համակարգ: Տվյալների անվտանգությունն ու գաղտնիությունը Ֆրանս Տելեկոմ/Orange-ի բիզնես պատասխանատվության հիմնասյուներից է, և մենք Orange Արմենիայում մեր ամենօրյա աշխատանքում այս խնդիրը դիտարկում ենք որպես բացարձակ առաջնահերթություն: Ինչ վերաբերվում է տվյալների հանրայնացմանը, ապա այդ փաստի ու դրան վերաբերող հանգամանքների քննությունը կիրականացնեն իրավասու մարմինները»,-ավելացրեց նա։
Երեկ իր մեկնաբանությունն էր հայտնել նաև ԱրմենՏել ընկերությունը։ ԱրմենՏելի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանի խոսքով՝ ընկերությունն այդ ինֆորմացիային տեղեկացել է հենց ԶԼՄ-ներից։ «ԱրմենՏելը չի հանդիսանում այդ տեղեկության տարածողը։ Ես միայն կարող եմ ասել, որ ԱրմենՏելի բաժանորդների տվյալները բարձր պաշտպանվածություն ունեն և 24 ժամ գտնվում են վերահսկողության տակ։ Մեր բաժանորդների բազան կապված չէ ինտերնետի հետ և որևէ հաքեր չի կարող որևէ էլեկտրոնային միջոցով տիրանալ դրանց։ Տվյալները արտաքին աշխարհի հետ կապված չեն»,- նշեց Անուշ Բեղլոյանը։
Երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթը տարածել էր տեղեկություն այն մասին, թե անհայտ հաքերներն ապօրինի մուտք են գործել Հայաստանի երեք օպերատորների՝ ԱրմենՏելի, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Օրանժ Արմենիայի տվյալների բազա և տիրանալով դրանց՝ վաճառում են բաժանորդների տվյալները՝ հղելով ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի 6-րդ գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի պետ Սամվել Հովսեփյանին։ Նշված բաժինը այս տեղեկությունները դեռևս չի մեկնաբանում։

24 сентября компании “ВиваСелл-МТС” и “Orange Армения” прокомментировали слухи, которые были распространены 23 сентября о том, что неизвестные хакеры взломали базу данных трех операторов Армении: “АрменТел”, “ВиваСелл-МТС” и “Orange Армения”, и завладев ею, они продают сведения об абонентах.
В пресс-службе компании “ВиваСелл-МТС” заявляют, что данные абонентов компании надежно защищены от любых хакеров. “А какие данные оказались в руках хакеров и каким образом, выяснят правоохранительные органы”, – отмечается в сообщении компании.
Ответственная по общественным связям компании “Orange Армения” Лилит Мартиросян также сказала корреспонденту PanARMENIAN.Net, что база абонентских данных надежно защищена и находится под постоянным контролем. “У нас не зафиксировано ни одной попытки проникновения в базу абонентских данных извне. Безопасность и секретность данных являются одними из основных принципов работы компании “Франц Телеком/ Orange”. Вопросами утечки информации должны заняться правые органы”.
23 сентября ситуацию также прокомментировали в компании “АрменТел”. Ответственная по общественным связям компании “АрменТел” Ануш Беглоян сказала, что в компании информацию узнали из СМИ.
“АрменТел” не является автором подобной информации. Я могу только сказать, что данные абонентов нашей компании надежно защищены и уже 24 часа находятся под пристальным наблюдением. База наших абонентов не связана с Интернетом, и ни один хакер не сможет воспользоваться ею. Она не имеет связи с внешним миром”, – отметила Ануш Беглоян.
23 сентября газетой “Жоховурд” были распространены сведения о том, что неизвестные хакеры взломали базу данных трех операторов Армении: “АрменТел”, “ВиваСелл-МТС” и “Orange Армения”, и завладев ею, они продают сведения об абонентах.
Газета ссылалась на начальника отдела по борьбе с киберпреступлениями 6-го главного управления по борьбе с организованной преступностью Самвела Овсепяна. Отдел пока никак не комментирует данную информацию.