Որոնողական համակարգերի հսկա Google -ը տոնում է իր 13-ամյակը։ Պահպանելով ավանդույթները՝ Google-ն իր լոգոտիպի փոխարեն տեղադրել է նոր Doodle (պատկեր)՝ Google-ը տորթով և փուչիկներով նշում է ծնունդը։
Google-ը որպես նախագիծ-հետազոտական ծրագիր սկսվել է 1996-ի հունվարին Լարի Փեյջի և Սերգեյ Բրինի կողմից, երբ նրանք ուսանում էին Կալիֆորնիայի Ստենֆորդի համալսարանում։ Սակայն, Google-ի ծննդյան օրը հունվարին չէ։ Որպես ընկերություն գրանցվելու համար Google-ը հայտ է ներկայացրել 1998-ի սեպտեմբերի 4-ին և միայն երեք օր հետո՝ սեպտեմբերի 7-ին, հիմնվել է։ Սակայն, Google.com դոմենը գրանցվել է սեպտեմբերի 15-ին։ Չնայած այս բոլոր ամսաթվերին՝ Google-ն իր պաշտոնական ծննդյան օրը ընտրել է սեպտեմբերի 27-ը։
Google-ի doodle-ները մեծ հանրաճանաչություն են ձեռք բերել անցած մի քանի տարիների ընթացքում՝ հիշեցնելով իրադարձությունների, ծնունդների, պատմության կարևոր ամսաթվերի մասին։ 1998-ից մինչ օրս Google-ը ստեղծել է ավելի քան 900 doodle, որոնցից 270-ը ստեղծվել են միայն 2010-ին, իսկ 2011-ին արդեն հասցրել են ստեղծել 200-ը։
Անցած 10 տարիների ընթացքում Google-ը գնել է ավելի քան 100 ընկերություն։ Google-ի վերջին խոշոր ձեռքբերումներից է Motorola Mobility-ի գնումը՝ 12,5 միլիարդ դոլարով։ Դե իսկ 2011-ի մայիսին Google-ի բացարձակ (unique) այցելուների քանակը հատեց 1 միլիարդի սահմանը։

Search giant Google is celebrating its 13th birthday. In keeping with tradition, it has posted a birthday Doodle with a cake, candles and balloons.
Google began in January 1996 as a research project by Larry Page and Sergey Brin when they were both PhD students at Stanford University in California.
According to Search Engine Watch, the exact date of Google’s birthday has changed and been debated a bit through the years. Google filed for incorporation on September 4, 1998, was established three days later on September 7, and the Google.com domain was registered September 15. All have been considered Google’s “birthday” at one point, but Google has officially chosen September 27 as their day.
Google doodles gained immense popularity over the past years reminding of news events, civic milestones, birthdays and important dates in history. Google created more than 900 doodles since 1998, with 270 of them running in 2010 and about 200 in 2011.
Google has acquired more than 100 companies over the past ten years. In August it announced its plans of acquisition of Motorola Mobility, the purchase marking the gian’t most expensive acquisition to-date at a staggering $12.5 billion.