Որոնողական համակարգերի հսկա Google -ը տոնում է իր 13-ամյակը։ Պահպանելով ավանդույթները՝ Google-ն իր լոգոտիպի փոխարեն տեղադրել է նոր Doodle (պատկեր)՝ Google-ը տորթով և փուչիկներով նշում է ծնունդը։
Google-ը որպես նախագիծ-հետազոտական ծրագիր սկսվել է 1996-ի հունվարին Լարի Փեյջի և Սերգեյ Բրինի կողմից, երբ նրանք ուսանում էին Կալիֆորնիայի Ստենֆորդի համալսարանում։ Սակայն, Google-ի ծննդյան օրը հունվարին չէ։ Որպես ընկերություն գրանցվելու համար Google-ը հայտ է ներկայացրել 1998-ի սեպտեմբերի 4-ին և միայն երեք օր հետո՝ սեպտեմբերի 7-ին, հիմնվել է։ Սակայն, Google.com դոմենը գրանցվել է սեպտեմբերի 15-ին։ Չնայած այս բոլոր ամսաթվերին՝ Google-ն իր պաշտոնական ծննդյան օրը ընտրել է սեպտեմբերի 27-ը։
Google-ի doodle-ները մեծ հանրաճանաչություն են ձեռք բերել անցած մի քանի տարիների ընթացքում՝ հիշեցնելով իրադարձությունների, ծնունդների, պատմության կարևոր ամսաթվերի մասին։ 1998-ից մինչ օրս Google-ը ստեղծել է ավելի քան 900 doodle, որոնցից 270-ը ստեղծվել են միայն 2010-ին, իսկ 2011-ին արդեն հասցրել են ստեղծել 200-ը։
Անցած 10 տարիների ընթացքում Google-ը գնել է ավելի քան 100 ընկերություն։ Google-ի վերջին խոշոր ձեռքբերումներից է Motorola Mobility-ի գնումը՝ 12,5 միլիարդ դոլարով։ Դե իսկ 2011-ի մայիսին Google-ի բացարձակ (unique) այցելուների քանակը հատեց 1 միլիարդի սահմանը։

Являющийся гигантом среди поисковых систем, Google празднует свое 13-летие. Оставаясь верным традициям, Google сменил свой логотип на новое изображение (Doodle), на котором Google с тортом и воздушными шариками отмечает день рождения.
Поисковая система Google была создана в качестве учебного проекта студентов Стэнфордского университета Ларри Пейджа и Сергея Брина. Они в 1996 году работали над поисковой системой BackRub, а в 1998 году на её основе создали поисковую систему Google.
Хотя корпорация была основана 4 сентября 1998 года, а домен Google.com зарегистрирован 15 сентября 1997 года, поисковик (с 2000 года) иногда отмечает свой день рождения и в другой день: как 7, так и 27 сентября. По случаю праздника или круглой даты какой-нибудь широко известной личности, стандартный логотип Google может меняться на праздничный, имеющий определённую тематику, смысл – дудл (doodle). С 1998 года по сей день было создано более 900 дудлов, 270 из которых были созданы в 2010 году, а с начала 2011 года уже содано 200 дудлов.
В течение прошедших десяти лет Google приобрел более 100 компаний. Последним крупным приобретением компании является Motorola Mobility, купленная за 12,5 миллиардов долларов. А в мае 2011 года число уникальных (unique) посетителей Google достигло 1 миллиарда.