Երկուշաբթի` սեպտեմբերի 26–ին, Թեհրանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը կազմակերպված միջոցառման ընթացքում, ՀՀ անկախության 20–ամյակի առթիվ, Թեհրանի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպությունը (Հ.Մ.Ա.Կ.), պարգևատրվեց ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվոգրով, հայտնում է կազմակերպության հանրային կապերի բաժինը:
Նույն առիթով, և դիվանագետ Գառնիկ Բադալյանի հեղինակած և նոր լույս ընծայված՝ «Իրան հանրագիտարան» գրքի շնորհահանդեսի ընթացքում, Իրանում՝ ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Առաքեզյանը, իրանահայ մշակութային համայնքի, լրագրողների և մտավորականության ներկայությամբ, պետական պարգևը հանձնեց Հ.Մ.Ա.Կ.–ի նախագահ՝ Համլետ Խալոյանին։

26 сентября в Тегеране в ходе организованного Посольством Армении в Иране мероприятия в честь 20-летия независимости РА Армянская культурная организация “Арарат” была награждена почетной грамотой Министерства культуры Армении, сообщают в отделе по общественным связям организации.
Также в ходе презентации недавно опубликованной книги Гарника Бадаляна “Энциклопедия Иран” чрезвычайный и полномочный посол РА в Иране Григор Аракелян в присутствии представителей культуры иранской общины, журналистов и интеллигенции вручил государственную награду председателю организации “Арарат” Гамлету Халояну. На церемонии присутствовал глава Тегеранской епархии Армянской Апостольской церкви Ирана архиепископ Сепух Саркисян