Nokia N9 սմարթֆոնը, որը ընկերությունը ներկայացրել էր հունիսին, այժմ արդեն սկսում է իր վաճառքը։ Այս մասին հաղորդում է Nokia-ի պաշտոնական բլոգը։
Nokia N9-ը ընկերության Meego օպերացիոն համակարգով աշխատող առաջին սմարթֆոնն է։ Nokia N9-ը թողարկվել է երեք գույնով՝ սև, երկնագույն և մորեգույն (magenta): Հասանելի է երկու տարբերակով՝ 16GB և 64GB։ Օգտագորոծողի ինտերֆեյսն ունի 3 էկրան։ Հեռախոսն ունի 8 մեգապիքսել տեսախցիկ։ Վեբ-բրաուզերը նախագծված է Webkit 2 տեխնոլոգիայի հիման վրա։ Ապահովում է նաև HTML5։
Հայաստանի «Nokia» բջջային հեռախոսների ցանցի վաճառքի տնօրեն Վազգեն Բախշեցյանը տեղեկացրեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ N9-ի սև գույնով տարբերակը Հայաստան կժամանի հոկտեմբեր ամսին սիմվոլիկ քանակությամբ։ Նա նաև ավելացրեց, որ սմարթֆոնը հավանաբար կարժենա մինչև 300 000 դրամ։

The Nokia N9 has now begun shipping to customers and stores. Pre-orders for the Nokia N9 have already started in many countries, according to The Official Nokia Blog.
The N9 is Nokia’s first smarphone to run Meego OS. It has three home views: Applications, Events and Live Applications. It is available in three colors: black, cyan and magenta with 16GB and 64GB storage options. It has no front-facing buttons at all. To unlock phone, double-tapping the screen is needed. It has 8MP auto focus camera. The web browser is built on the latest Webkit 2 technology. Even while loading a web page, the screen remains responsive. Wide HTML5 support offers access to rich web applications and fast video playback.
Vazgen Bakhshetsyan, sales director at Nokia Mobile Phone Center, which is Nokia’s authorized representative in Armenia, told a PanARMENIAN.Net reporter that the N9 will be delivered to Armenia in October in a small number. He also added that it comes in black color and may cost about AMD 300 000.