Microsoft-ը գործարկել է Windows Phone օպերացիոն համակարգի վեբ-խանութը՝ Windows Phone Marketplace-ը։ Այս մասին հաղորդում է Gadget Lab-ը։ Բացի Marketplace-ի գործարկումից, ընկերությունը հայտնել է նաև օպերացիոն համակարգի նոր թարմացման՝ Windows Phone 7.5-ի մասին։ Windows Phone Marketplace-ը գործարկվել է ավելի քան 30 000 ծրագրով, որոնք դասակարգված են 16 կատեգորիաներով։ Վեբ-խանութի գլխավոր էջում օգտագործողները կարող են գտնել ցանկալի ծրագիրը ըստ հետևյալ 4 հատկանիշների՝ խորհուրդ է տրվում, անվճար, նոր և թոփ։
Windows Phone Marketplace-ում խաղեր առանձնացված են բոլոր ծրագրերից և դասակարգված են առանձին 14 կատեգորիաներում։
Դե իսկ աշնան վերջում Microsoft-ը կհայտարարի Windows Phone Mango-ով աշխատող մի շարք սարքերի թողարկման մասին։

Microsoft’s web-based Windows Phone Marketplace is already available years after competitors Apple and Google launched their own.
The app store launch is in conjunction with the rollout of Microsoft’s latest iteration of the Windows Phone 7 operating system (Mango), according to Gadget Lab.
The version 7.5 update which company announced yesterday will roll out to existing Windows Phone owners slowly to ensure there are no issues for users, according to the company. Mango adds over 500 tweaks and features to the Windows Phone 7 platform.
The Windows Phone Marketplace web portal launches with over 30,000 apps in tow. Apps are organized into one of 16 categories, and on the main page users can also browse by featured, free, top or new. Games are a separate tab from apps, and they’re organized into one of 14 different categories.